←  Wykroczenia i prawo drogowe

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Wezwanie do zapłaty mandatu z Rumuni

Wojciech_pl - zdjęcie Wojciech_pl 11 kwi 2018

Witam.
 
Co zrobić z wezwaniem do zapłaty mandatu  z zagranicy, napisanym w całości w języku Rumuńskim? Czy należy zapłacić takie wezwanie, czy nie powinno być choć częściowo w j. Polskim i zawierać kopię mandatu lub jakiś dowód jego wystawienia? 
Dodam że dostałem tylko jeden mandat i był już zapłacony na miejscu (kazano zapłacić w urzędzie miasta), jednak potwierdzenia już nie mam (było to 2 lata temu). Więc albo pieniążki zostały w kieszeni i nie trafiły tam gdzie powinny, albo ktoś próbuje wyłudzić ponowną zapłatę licząc że właśnie osoba nie będzie miała potwierdzenia i zapłaci. 
Dlatego szukam odpowiedzi czy takie pismo  jest prawną podstawą do tego żebym przelał te pieniądze czy czekać aż przyślą coś jeszcze?
 
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 11 kwi 2018

Mandat nie musi być w naszym języku - został wystawiony w Rumunii więc wszystko jest ok. Czy płacić czy nie - to pozostawiam już do Pana uznania. Brak zapłaty spowoduje zapewne skierowanie sprawy do polskiego sądu i wówczas polski komornik zajmie się jego egzekucją.

Odpowiedz

Wojciech_pl - zdjęcie Wojciech_pl 11 kwi 2018

Tylko że przysłano mi wezwanie do zapłaty a nie mandat. Z wezwania do końca nie wiadomo czego ono dotyczy bo z takiego prostego tłumaczenia wynika że zapłaty grzywny i podany jest numer tej grzywny - załączam zdjęcia tych dokumentów. 

Grzywna wynosi ok. 210zł, jakich kosztów komorniczych można się spodziewać przy ich ściągnięciu? 

Załączone pliki

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 11 kwi 2018

Jakim listem przyszło to wezwanie? Poleconym czy zwykłym?

Odpowiedz

Wojciech_pl - zdjęcie Wojciech_pl 11 kwi 2018

Listem poleconym, który odebrał ojciec. Z tym że te pisma są dość wątpliwe bo sam bym takie wydrukował.

Odpowiedz

Wojciech_pl - zdjęcie Wojciech_pl 12 kwi 2018

Zastanawia mnie jeszcze różnica w numerach na pierwszym dokumencie. Mianowicie u góry jest "Nr. 18077294 din data 09.03. 018" a do przelewu podany nr "18077293/09.03.2018" 

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 12 kwi 2018

Ma Pan wątpliwości to proszę nie płacić. Zawsze można próbować udać "głupiego", że rumuńskiego Pan nie zna, coś przyszło, ale nie widział Pan co. Mandaty są egzekwowane w trybie egzekucji administracyjnej. Wielkich kosztów więc nie ma. 

Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 13 kwi 2018

Jeżeli Pan twierdzi,że płacił w UM,to raporty kasowe sprzed 2 lat istnieją fizycznie.Kopie potwierdzenia wpłaty na pewno pan uzyska.

Odpowiedz

Wojciech_pl - zdjęcie Wojciech_pl 13 kwi 2018

Doprecyzuję że opłatę uiszczałem na miejscu w UM, tak więc musiałbym jechać z tłumaczem do Rumunii żeby na miejscu cokolwiek załatwić.

Odpowiedz