←  Wykroczenia i prawo drogowe

Forumprawnicze.info

»

Wymiana karty na AM ! Pilne!

Forumowicz007 - zdjęcie Forumowicz007 21 sty 2018

Witam, chciałbym się dowiedzieć co robić gdyż mam rocznikowo 22 lata, miałem kiedyś kartę motorowerową i dopiero teraz wróciłem do kraju i chciałbym wreszcie zrobić prawo jazdy, więc mam kilka pytań a mianowicie: czy muszę wymieniać kartę na prawo jazdy AM czy mogę jeździć motorowerem na dowód osobisty, ewentualnie starą kartę? (potrzebuje jakiegoś środka transportu by dojeżdżać ok. 20km na kursy itp. i z góry mówię, że nie ma mnie kto wozić). czy jeśli już muszę wymieniać to czy muszę mieć 2 orzeczenia lekarskie w sensie jedno do PKK a drugie do wymiany AM czy można zrobić to na jednym? jakie są mniej więcej koszta i gdzie konkretnie się udać? i ostatnie bardzo ważne pytanie, podczas kontroli gdybym nie miał AM, Karty czy czegokolwiek, grozi mandat 300zł, ale tylko sam mandat czy również zakaz prowadzenia pojazdów a co za tym idzie przerwa w robieniu kategorii B? proszę o pomoc, tym którzy się nie znają a się wypowiadają serdecznie dziękuję ;)

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 21 sty 2018

Jeżeli skończył Pan 18 lat przed 19 stycznia 2013 to może Pan prowadzić taki motorower bez żadnych dodatkowych uprawnień. Jeśli po tej dacie - trzeba wymienić kartę na prawo jazdy AM.

 

Badanie lekarskie przejdzie Pan u lekarza. Wykaz lekarzy, którzy prowadzą takie badania uzyska Pan zapewne w szkole nauki jazdy. 

Za brak uprawnień co do zasady grozi sam mandat. Jednak jeśli ów brak prawa jazdy wyniknie przy okazji jakiegoś zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu - to policjant może skierować wniosek o ukaranie do sądu, a sąd ma możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Patrz art. 86 kodeksu wykroczeń. 

Odpowiedz

Forumowicz007 - zdjęcie Forumowicz007 22 sty 2018

badanie lekarskie to mam w tygodniu, wiem gdzie je zrobić więc nie potrzebuję takich informacji, wolałbym konkretną odpowiedź czy muszę mieć 2 oddzielne badania do zmiany karty na kat. AM oraz do założenia PKK czy da się to zrobić na jednym zaświadczeniu ?

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 23 sty 2018

Potrzebne są dwa zaświadczenia. 

Odpowiedz