←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

Wypłata zasiłku chorobowego

brs - zdjęcie brs 05 Jan 2013

Witam

chciałbym prosić Państwa o poradę z zakresu kodeksu pracy. Sytuacja wygląda następująco: od 2009 jestem zatrudniony w firmie instalacyjnej, s.c., która po przekształceniu w styczniu 2010 jest obecnie zarejestrowana jako Sp. z o.o.. Umowa o prace standardowa w pełnym wymiarze godzin (1etat) i 3 m-ce wypowiedzenia stanowisko kierownicze. Niestety od początku tego roku firma borykała się z problemami finansowymi majacymi zwiazek z realizacja kontraktów zwiazanych z euro2012. Skutkiem tego ok 04.10.2012 złożyła wniosek o upadłość likwidacyjną (Sygn XI.GU.283/12). Mieliśmy wtedy do wyboru szukać nowej pracy albo rozwiązać umowy za porozumieniem i podpisać nową umowę (śmieciową) na nową spółkę z perspektywą rozpoczęcia nowego rozdziału w "czystej" spółce która bedzie miała w ten sposób mniejsze koszta i szanse na pozyskanie nowych kontraktów. Szanse na nowe kontrakty były i są bardzo znikome a w mojej ocenie wynikało to głównie z checi zachowania etatów po najmniejszych kosztach i wykorzystania niezbednych pracowników do sciagniecia zatrzyman i rozliczen koncowych tego co zostało w starej spółce do wyczyszczenia. Z racji tego niczego nie podpisując porozumiałem się z szefostwem, że bede czekał na syndyka na zwolnieniu lekarskim z uwagi na to ze mam do niego podstawy. Liczyłem na to, że syndyk zostanie urzędowo powołany w grudniu da mi wypowiedzenie, mimo ze bede jeszcze na zwolnieniu i zaspokoi mnie z masy upadłościowej lub wyda zaswiadczenie o niewypłacalności abym mógł sie ubiegać z FGŚ. Niestety troche się przeliczyłem, teraz wiem, ze lepiej było rozwiazac umowe o prace i dopiero wtedy udac sie na zwolnienie. Obecnie sytuacja wyglada tak ze w starej spółce zostałem tylko ja i szefowie (prezes i v-ce prezes) reszta pracowników została przeniesiona na nowa spólke na umowach smieciowych ( zajmują sie sciaganiem zatrzymań gwarancyjnych i rozliczeń końcowych starej spółki + jakies nierentowne.. małe zlecenia juz na nowa spółkę, dodatkowo szefowie zalegaja im z wypłatami od pazdziernika...) moje wynagrodzenia skonczyły sie na małej zaliczce za wrzesień i na tym koniec. Syndyka nie widac z uwagi na to że sądy pod wpływem wzmożonej ilości wniosków upadłościowych nie wyrabiają sie i przedłużają terminy ich rozpatrzenia do roku...w grudniu został powołany nadzorca sądowy który pozniej( nie wiadomo kiedy) ma sie dopiero przekształcić w syndyka. Dodatkowo w okresie od 11.12.2012 do 14.12.2012 prowadzona była kontrola Zus starej spółki, która wykazała dwie istotne sprawy:
1. Płatnik składek dokonał wyrejestrowania mnie od 01.10.2012 z ubezp społecznych i zdrowotnych pomimo ze jestem zatrudniony w niej do nadal. Osoba obecnie upoważniona do składania wyjaśnień z biura rachunkowego wyjaśniła, że było to spowodowane błędną informacją przekazana do biura o rozwiązaniu umowy o pracę (wzięła mnie razem z resztą pracowników) , ale ze już to wyprostowała w tym samym dniu zgłaszając mnie ponownie jako ubezpieczonego.
2. Płatnik nie wystawił zaświadczenia płatnika składek Zus Z-3 dot. mojej osoby (moje zwolnienie lekarskie od 02.10.2012. potwierdzony odbiór 05.10. obecnie mam wystawione do 12.01.2012.. Wyjaśnienia księgowej są takie, że Z-3 wystawi do Zusu dopiero za styczeń bo za ten rok firma zgodnie ze stanem na 30.11.2011 zatrudnia więcej jak 21 pracowników i wypłata zasiłku chorobowego jest po stronie pracodawcy, który nie ma obowiązku wystawienia zaświadczenia z-3. problem w tym że z uwagi na opłacane składki ryzyko opłacania pracownika na l4 przez pracodawce jest przerzucone na niego tylko do 33 dnia powyżej tego okresu rekompensuje sobie wypłatę zasiłku chorobowego przez umniejszenie składek pozostałych pracowników ( w tym przypadku niestety tylko szefów może nie starczyć..., transakcja bezkotówkowa ZUs-Pracodawca..., co w momencie jeśli nie odprowadza za nich składek(zachowując świadczenia) na poczet wypłaty mojego zasiłku chorobowego w praktyce nie wypłacając mi go jednak..?

Ogólnie zastanawiam się jakie są moje szanse odzyskania zaległego wynagrodzenia (od wrzesnia) w aspekcie przedłużającego się powołania syndyka a nawet możliwości odrzucenia wniosku o upadłość przez Sąd , z uwagi na to, że nawet fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych daje gwarancję tylko do 3 m-cy wstecz a oprócz tego do złożenia wniosku potrzebne jest mi zaświadczenie o niewypłacalności pracodawcy. Jak ewentualne świadczenia z FGŚ mają się jeszcze do tych trzech ostatnich miesięcy jeżeli np. za styczeń powinienem już dostać z ZUSu czy bedzie to wtedy umniejszone. Czy jest też możliwość wystąpienia do ZUSu o bezpośrednią wypłatę zaległego zasiłku chorobowego nawet za okres w którym firma zatrudniała powyżej 21 pracowników(ubezpieczonych). co z moim powrotem do pracy zakładając, że nie przedłużę zwolnienia i 13.01. wracam do pracy w której nadal nie ma syndyka tylko nadzorca i zastaję dwóch szefów, którzy mi zalegają od września z wynagrodzeniem/zasiłkiem chorobowym....

Za udzieloną poradę z góry dziękuję
Odpowiedz

gafi14 - zdjęcie gafi14 06 Jan 2013

jeżeli na 30.11 . 2012 stan zatrudnienia był mniejszy niż 21 osób , to zasiłek w 2013roku wypłaca ZUS i L4 należy zanieść do ZUS zakład pracy ma obowiązek wystawić Panu odpowiednie dokumenty.
Odpowiedz

brs - zdjęcie brs 06 Jan 2013

ok od 2013 to Zus, ale co za okres w 2012. Na zwolnieniu jestem od 02.10.2012. rozumiem ze do konca 2012 stan zatrudnienia (wg danych na 30.11.2011) pow. 21 osób wiec wypłata zasiłku chorobowego po stronie firmy (ale tylko w sensie wykonawczym, bo przeciez z uwagi na opłacane składki chorobowe firma musi to sobie jakoś zrekompensować , rozumiem ze rokompensuje to sobie bezgotówkowa tranzakcja z zus-em tj. umniejszenie składek pozostałych prawcowników i teoretycznie z zaoszczedzonych w ten sposob pieniedzy wypłata fizyczna zasiłku chorobowego pracownikowi na zwolnieniu czyli mi. co w sytuacji jesli firma nic mi nie wypłaciła mimo ze nalezy to do jej obowiazków. czy w tym przypadku powinienem wystapic z wnioskiem do Zusu czy pozostaje mi jedynie pozwac firme o wypłatę zaległego zasiłku chorobowego za 2012...?
Odpowiedz

gafi14 - zdjęcie gafi14 07 Jan 2013

Kolego dla mnie jest rzeczą zupełnie nie do wyobrażenia, żeby firma , która w zasadzie znajduje się w zawieszeniu, nie wypłacała zasiłku chorobowego
skoro on w całości idzie w ciężar składek ZUS do których odprowadzania jest zobowiązana firma. Pisałeś, że pracownicy przeszli na umowy "śmieciowe" tzn jakie. ?Jeśli na 30.11.2012 zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego obejmują 21 osób , forma przez cały następny rok, czyli 2013, sama wylicza i płaci zasiłki chorobowe. Wypłata zasiłku chorobowego to nie jest obowiązek pracodawcy , to jest podstawowy obowiązek firmy. Faktem jest, że musi mieć te pieniądze. Kontrola z ZUS i PIP powinna pomóc.
Odpowiedz

gafi14 - zdjęcie gafi14 07 Jan 2013

Jeżeli 4,10 firma złozyła wniosek o upadłość i rozwiązała za porozumieniem umowy pracy, to skąd 30 .11 ma mieć 21 zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego? . To świadczy o lekkomyślności i zarządu , bo powinni zmniejszyć ilość zgłaszanych do u.chorob. nawet do tych 19 osób, skoro wiedzieli, ze nie mają pieniędzy na wypłatę zasiłków.
Odpowiedz

gafi14 - zdjęcie gafi14 07 Jan 2013

Wyrok Sądu Najwyższego z 23 maja 2012 r. , sygn. akt I UK 447/11
Jeżeli pracodawca-płatnik nie wypłaca należnych pracownikowi świadczeń chorobowych lub wypadkowych, ZUS ma obowiązek przejęcia obowiązku ich wypłaty, gdy pracownik tego zażąda. Jeszcze dogrzebałam się do tego. Wystąp do ZUS na podstawie tego wyroku. Wiem, że ZUS będzie się opierał, ale
w końcu ustąpi. Wal do ZUSu
Odpowiedz

brs - zdjęcie brs 07 Jan 2013

Dzieki serdeczne. Pozdrawiam
Odpowiedz