←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

Wypowiedzenie umowy, nieterminowe wypłaty

BARBARA JANKOWSKA - zdjęcie BARBARA JANKOWSKA 05 sty 2019

Witam,
mam taka sprawe. Moj pracodawca od kilku miesiecy spoznia sie z kazdym wynagrodzeniem. Termin wg umowy mam do 10ego kazdego mca. A wyplaty otrzymuje co najmniej z tygodniowym opoznieniem. Teraz bylo najdluzsze gdyz za listopad otrzymalam wynagrodzenie 31.12. Mam wobec tego pytanie, czy moge rozwiazac umowe z trybie natychmiastowym? Czy to juz jest ciezkie naruszenie i zgodnie z tym pracodawca powinien za okres wypowiedzenia wyplacic mi jeszcze odszkodowanie? Dzisiaj trafiłam na taki artykuł, przeglądając możliwości wypowiedzenia umowy. Chce zaznaczyc ze obecnie mam wszystko uregulowane, ale te spoznienia sa miesiac w miesiac i juz mam tego dosyc. Ponadto pracodawca praktycznie dzien w dzien "wymysla" na koniec dnia zadania które maja być zrobione na "juz", jakby celowo przetrzymujac pracownikow dluzej, a tłumaczy to tym, że wszyscy maja umowy zadaniowe i mogą zostawac po godzinach, nie mając za to placone. Dodam ze mam dziecko w wieku 2 lat, ale to tez nie jest dla niego argument; że nie powinnam pracowac powyzej 8h... prosze o porade.
Odpowiedz

jaga - zdjęcie jaga 06 sty 2019

Mam wobec tego pytanie, czy moge rozwiazac umowe z trybie natychmiastowym?

Tak , SN  uznaje ze pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia.-4 kwietnia 2000 r. (I PKN 516/99, OSNP 2001/16/516,

wyplacic mi jeszcze odszkodowanie?

Podejrzewam , ze sam z siebie nie wypłaci  , a zatem bedzie trzeba złożyc pozew w sadzie pracy . Zaznacze ze nie kazde opóznienie wypłaty wynagrodzenia sad uzna za cieżkie naruszenie wobec pracownika 

na "juz", jakby celowo przetrzymujac pracownikow dluzej, a tłumaczy to tym, że wszyscy maja umowy zadaniowe

Bzdura , pracownika zatrudnionego  w zadaniowym czasie pracy tak samo obowiazuje norma 8 h pracy dziennie , i takie polecanie pracy jak opisane powyżej jest traktowane jako praca w godzinach nadliczbowych 

mam dziecko w wieku 2 lat, ale to tez nie jest dla niego argument
 

Należy złożyć wniosek o korzystaniu z uprawnienia jakie daje art 178 KP

 

 

Art. 178. § 1. Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139.

§ 2. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

w moim przekonaniu należy złożyć skarge do PIP na postepowanie pracodawcy żądając przy tym aby pracodawca wyliczył odsetki od spóźnionych wypłat do 3 lat wstecz - nie bedzie to jakaś zawrotna suma lecz mam nadzieje ze wskaże pracodawcy jak ma postepować , oczywiście też należy wspomnieć i domagać sie wynagrodzenia za "to pozostawanie " w pracy po 8 h pracy w danm dniu . Mam nadzieje że możesz to udowodnić 

Odpowiedz