←  Prawo karne wykonawcze

Forumprawnicze.info

»

[Zażalenie] Wykonania Kary Pozbawienia Wol...


Najlepsza porada prawna: Prawne.org 18 lipiec 2017 - 12:54

Proszę składać zażalenie dokładnie opisując swoją sytuację. 

 

Jeśli się nie powiedzie to Pana sytuacja będzie trudna. Takiej... Przejdź do postu

Paffcio92 - zdjęcie Paffcio92 17 lip 2017

Witam a więc mam wyrok w zawieszeniu rok i 6 miesięcy na 5 lat, które minęły w kwietniu a wiec pozostało jak się dobrze orientuje pól roku tzw. "cichego", niestety kurator wystąpił o odwieszenie wyroku gdyż nie spłaciłem poszkodowanych, moje pytanie jest takie czy jeśli wniosę zażalenie to o ile może mi się sprawa przedłużyć, odwlec? co mogę zrobić jeszcze oprócz zażalenia? z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 17 lip 2017

Jeśli samo postanowienie o zarządzeniu wykonania kary jeszcze nie zapadło - to proszę w toku postępowania przed sądem I instancji wykazywać, że brak naprawienia szkody nie wynikał z Pana złej woli, tylko sytuacji ekonomicznej. Orzecznictwo opowiada się bowiem za tym, że zarządzenie kary w takiej sytuacji wymaga wykazania złej woli skazanego - a więc, że ma pieniądze, a z przekory nie naprawia szkody. 

 

Jeśli mimo wszystko sąd zarządzi wykonanie kary - to oczywiście winien Pan składać zażalenie. Czy "gra na czas" przyniesienie rezultat - zwłaszcza 6-miesięczny nie wiem. W każdym sądzie okręgowym te terminy wyglądają inaczej. Pan też ma kilka możliwości przedłużania postępowania - od błędów formalnych zażalenia i ich awizowania, po składanie kolejnych wniosków dowodowych w zażaleniu. 

Odpowiedz

Paffcio92 - zdjęcie Paffcio92 17 lip 2017

Sąd zarządził wykonanie owej kary, jednak dziś dostałem pismo i mam 7 dni na złożenie zażalenia. Mam ciężką sytuacje finansową w domu, a więc to nie z własnej woli nie opłacałem poszkodowanych, co więcej jeszcze w tym miesiącu jestem świadkiem w rozwodzie rodziców oraz świadkiem znęcania się ojca od lat w rodzinie, a więc jest szansa na to aby uniknąć tej kary? Na pewno przyniesie to obciążające skutki dla mnie i dla mojej rodziny, a kara polega chyba na resocjalizacji a nie obciążania skazanego dodatkowo chociażby psychicznie. Dodam także, że jestem cukrzykiem i nie łatwo jest podjąć mi pracę a i dość często mam powikłania stanu zdrowotnego przez chorobę. Czy w razie odrzucenia zażalenia jest jeszcze jakaś próba ratowania mojej zaistniałej sytuacji? 

Dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Najlepsza porada prawna: Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 18 lip 2017

Proszę składać zażalenie dokładnie opisując swoją sytuację. 

 

Jeśli się nie powiedzie to Pana sytuacja będzie trudna. Takiej kary (1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności) nie można wykonać w systemie dozoru elektronicznego. Z uwagi na trudną sytuację mógłby się Pan starać o odroczenie jej wykonania - ale to jedynie odwlecze samo osadzenie w ZK. Wtórnie już tej kary nie da się zawiesić.

Odpowiedz