←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

zachowek

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 21 kwi 2014

Właściwość miejscowa wedle ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy dotyczy tylko i wyłącznie spraw o stwierdzenie nabycia spadku. W przypadku zachowku bez wątpienia obowiązuje właściwość ogólna - czyli wedle miejsca zamieszkania pozwanego. 

Odpowiedz

aneczkka25 - zdjęcie aneczkka25 21 kwi 2014

Czy mogę prosić jakiś wzór zarzutu na niewlasciwość sądu z góry dziękuje serdecznie i czy zachowek jest faktycznie w/g miejsca zamieszkania pozwanego czyli spadkobiercy  a nie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy ?,

Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 21 kwi 2014

Niestety - to Admin nie ma racji. Właściwy jest sąd według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy - patrz art. 39 kpc:

Art. 39. [Właściwość w sprawach spadkowych] Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 21 kwi 2014

Ups - sorry za pomyłkę. Świąteczne zaćmienie :)

Odpowiedz

aneczkka25 - zdjęcie aneczkka25 22 kwi 2014

Mam jeszcze pytanie ,czyli sprawa o zachowek musi być skierowana tylko  i wyłącznie  do sądu w/g miejsca zamieszkania spadkodawcy ,czy może być także w innym sądzie ?

 

Prosze jeszcze o informację od kiedy liczą sie odsetki od zachowku ,czy z chwilą skierowania sprawy do sądu ?Bardzo dziękuje za pomoc 

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 22 kwi 2014

Cytowany wyżej art. 39 kpc stanowi wyłączną podstawę. Czyli inny sąd nie może rozpoznać tej sprawy. 

 

Odsetki mogą być liczone od upływu terminu z wezwania do zapłaty o zachowek. Jeśli takiego wezwania nie było - to wówczas od dnia wniesienia powództwa do sądu. 

Odpowiedz

aneczkka25 - zdjęcie aneczkka25 22 kwi 2014

Prosze jeszcze o informację .w następującej sprawie .Jesli mieszkanie to zostałoby darowane osobie zstępnej ,to od kogo wówczas żądany jest zachowek od osoby która nabyła ten spadek- mieszkanie czy od osoby która nabyła w drodze darowizny .?

 

Jak wyglądałą by sytuacja gdyby osoba która nabyła spadek zmarła ,przed śmiercią przekazała w darowzinie ten spadek zstępnym a zstępni odrzucili spadek ,czy w tej sytuacji zachowek się już nie należy 

 

Trochę to skomplikowane 

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 22 kwi 2014

Na podstawie art. 1000 kc dochodzicie w takim wypadku zachowku od osoby obdarowanej. Odrzucenie przez taką osobę spadku nie ma żadnego znaczenia. 

Odpowiedz

aneczkka25 - zdjęcie aneczkka25 23 kwi 2014

Czyli jeśli przekazanie w formie darowizny ,zachowek nadal jest zobowiązaniem 

A jeśli nie byłoby przekazania jako darowizna, zachowek przez osobę zobowiazaną nie został spłacony za życia ,zstępni odrzucają spadek czy dług jakim jest zachowek przechodzi na zstępnych i w tym przypadku ,czy z chwilą odrzucenia spadku nie przechodzi na nich  spadek wraz z długami.

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 23 kwi 2014

Przepraszam, ale ten wywód jest nielogiczny więc nie potrafię się do tego odnieść. 

Zachowek za życia nie podlega spłacie - można co najwyżej mówić o dokonaniu darowizn na rzecz osoby uprawnionej do zachowku, a które to darowizny zalicza się na należny tej osobie zachowek. Jeśli zobowiązany do zapłaty zachowku zmarł przed wytoczeniem sprawy przeciwko niemu o ten należny zachowek, a jego dzieci odrzucą spadek - to będzie problem z dochodzeniem zachowku. 

Odpowiedz

Eliza 4102 - zdjęcie Eliza 4102 24 kwi 2014

Właściwym sądem jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy

lub miejsce lokalizacji spadku

 

-zachowek do 75 000         -sąd rejonowy

-zachowek ponad 75 000   -sąd okręgowy

Odpowiedz