←  Prawo podatkowe

Forumprawnicze.info

»

Zarabianie jako freelancer przez portale z...

floranklaus - zdjęcie floranklaus 24 mar 2018

Cześć. Zarabiam jako ilustrator i zarabiam poprzez serwis dla freelancerow który pobiera 20% od kwoty którą zapłacili klienci. Serwis jest zagraniczny i zarabiam w $. Czy muszę to jakoś rozliczać jako obywatel polski? Też mam już pewną kwotę do wypłaty z dwóch miesięcy pracy i teraz mam wątpliwości czy mogę to pobrać bez jakiś konsekwencji prawnych. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję  :) 

Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 26 mar 2018

Jeśli ten dochód osiąga Pan będąc na terenie RP - to oczywiście musi Pan z tego dochodu rozliczyć się w Polsce, odprowadzając należny podatek. 

Odpowiedz

floranklaus - zdjęcie floranklaus 27 mar 2018

Naprawdę to zależy od terenu a nie od narodowości? Dziwna to reguła bo jak podróżuje i wypłace na konto będąc w np USA to nie płaciłbym podatku wtedy?

Odpowiedz

adw. Łukasz Nysztal - zdjęcie adw. Łukasz Nysztal 27 mar 2018

Generalnie każdy przychód z pracy świadczonej za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce. Opisana przez Pana sytuacja w zasadzie uniemożliwia jednoznaczną ocenę, bowiem nic nie wspomina Pan czy pracodawca (zlecający) od Pana dochodu odprowadza zaliczki na podatek w swoim kraju. Skoro nie przebywa Pan stale poza granicami kraju to nie będzie Pan również traktowany w takim kraju jako tamtejszy rezydent podatkowy. Konsekwencją tego jest, że przed polskim organem podatkowym musi Pan wykazać i rozliczyć wszystkie swoje wynagrodzenia i przychody. Jeżeli np. świadczy Pan zlecenia w czterech różnych krajach to i tak w Polsce musi Pan złożyć dodatkowe zeznanie podatkowe i wykazać zarobki ze wszystkich 4 państw.

Odpowiedz