←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

zaswiadczenie o kontynuowaniu nauki

jaracz - zdjęcie jaracz 10 lis 2018

Czy sąd może zobowiązać  dziecko do przedkładania co semestr rodzicowi  płacącemu alimenty  zaświadczenia o kontynuowaniu studiów, jeżeli tak to z jakimi konsekwencjami w wypadku nie przedkładania takiego zaswiadczenia. 

Odpowiedz

marcel.z - zdjęcie marcel.z 13 lis 2018

Sąd może zobowiązać do takiego zachowania, zwłaszcza, jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko nie będzie kontynuować nauki (np. wcześniej już zdarzało mu się szybko rezygnować ze studiów). 

Brak zaświadczenia = brak podstaw do alimentów = brak alimentów. 

Mowa oczywiście o pełnoletnim dziecku, bo niepełnoletnie ma obowiązek nauki. 

Odpowiedz

jaracz - zdjęcie jaracz 14 lis 2018

no ale raczej nie będę mógł przestać płacić alimentów jak dziecko nie dostarczy mi potwierdzenia że studiuje- żaden komornik mi tego nie uwzględni jak dziecko/matka zechce go na mnie nasłać

Odpowiedz

Alicja B - zdjęcie Alicja B 15 lis 2018

Może Pan natomiast wnieść pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, jeśli uzna Pan, że dziecko nie kontynuuje nauki i jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Proszę jednak pamiętać, że ustawowo ważne jest to, czy dziecko ma możliwość samodzielnego utrzymania się. To decyduje o tym, czy obowiązek alimentacyjny ustaje. Osiągnięcie konkretnego wieku ani wykształcenia nie oznacza z automatu, że obowiązek wygasa. Proszę też wziąć pod uwagę, że wiąże się to z kosztami i taki wniosek może zostać przez sąd odrzucony, jeśli sąd uzna, że dziecko nie jest w stanie na ten moment się usamodzielnić. 

 

Jeśli natomiast nie płaci Pan regularnie i na czas alimentów, to komornik jak najbardziej może zostać na Pana nałożony i alimenty mogą być ściągane drogą egzekucji komorniczej. Warto w takiej sytuacji pilnować tych wpłat i terminów i dogadać się ze stroną, aby komornik nie był potrzebny. Będzie Pan wtedy obciążony dodatkowymi kosztami, chociażby kosztami komorniczymi co miesiąc. Komornik natomiast wykonuje egzekucję do momentu, aż wyrok nie wygasa lub do momentu, aż egzekucja nie zostanie uchylona. 

Odpowiedz