←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

Zawyżone wynagrodzenie w umowie vs rzeczyw...

Maria Moraiti - zdjęcie Maria Moraiti 15 maj 2019

Witam,

Chciałam skorzystać z opinii dotyczącej zawyżonego miesięcznego wynagrodzenia w umowie versus rzeczywistego wynagrodzenia, jakie zostaje po potrąceniu obowiązkowych składek ubezpieczeniowych.

W umowie o pracę na czas określony zawarty jest zapis, ze z wynagrodzenia brutto zostaną dokonane potrącenia na rzecz ZUS-u składki ubezpieczeniowe oraz adnotacja o podziale składek pomiędzy pracodawcą a pracownikiem: składki pokrywane będą przez pracodawcę w wysokości 20,51%, a przez pracownika w wysokości 13,71%.

Sęk w tym, że w umowie brakuje zapisu o ubezpieczeniu zdrowotnym w wysokości 9%, które jest obowiązkowe i ustawowo pokrywane przez pracownika.
Opłacenie przez pracownika składki zdrowotej wpływa jednak na procentowy udział pracownika w odprowadzaniu składek (wzrasta de facto do wysokości 22,71% a nie 13,71%, jak to jest zapisane w umowie), zmienia warunki zatrudnienia i zmniejsza atrakcyjność wynagrodzenia.

Czy pracodawca miał prawo zataić informacje o pełnej wysokości składek na rzecz ZUS-u, skoro zdecydował się wymienić w umowie tylko część obowiązkowych składek?

Jakie są konsekwencje prawne takiego działania?

Dziękując za uwagę, proszę uprzejmie o poradę.
Maria Moraiti

Odpowiedz

jaga - zdjęcie jaga 15 maj 2019

Jeśli możesz wrzuć te umowę , zeby nie powielać pytań :) 

Odpowiedz

Maria Moraiti - zdjęcie Maria Moraiti 17 maj 2019

Z oczywistych wzgledow nie umieszczam calej umowy, jedynie sporny zapis:

"Strona umowy, zgodnie z paragrafem 3 artykułu 149 Regulaminu .....  zatwierdzonego  Ustawą  ....., ma prawo wyboru podlegania lokalnemu prawu o ubezpieczeniach społecznych. Procent składki ubezpieczeniowej odpowiadający Pracodawcy (który stanowi 20,51%) obciąża państwo .... , natomiast procent odpowiadający pracownikowi (który stanowi 13,71%) obciąża zatrudnionego.
Strona umowy deklaruje, że niniejszym przyjmuje wszystkie powyższe warunki  oraz wybiera, by podlegać instytucji ubezpieczeniowej o nazwie „ZUS – ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH”.

Bede wdzięczna za wartościowe opinie i porady,
M.M.

Odpowiedz

jaga - zdjęcie jaga 17 maj 2019

Brak informacji o wszystkich składkach obowiązkowych w moim przekonaniu nie jest błedem pracodawcy , chociaż powoduje wprowadzenie Ciebie w błąd odnośnie wysokości wynagrodzenia 

Możesz spróbować negocjacji z pracodawcą odnośnie wynagrodzenia 

Pracownik ponosi koszty składek 13 ,71%  + podatek od dochodu 

Odpowiedz

Maria Moraiti - zdjęcie Maria Moraiti 20 maj 2019

Witam serdecznie i bardzo dziękuję za odpowiedź.

Prawdopodobnie z punktu widzenia prawnego, nie jest to błąd formalny, jednak nie wymienianie wszystkich potrąceń (składki zdrowotnej + dwóch podatków lokalnych, co wpływa na pomniejszenie pensji o dodatkowe 13%), wyraźnie wpływa na niższą atrakcyjność oferty zatrudnienia.

Tak jak sugerujesz, spróbuje negocjacji z pracodawcą.

Pozdrawiam i zyczę słonecznego dnia,
M.M.

Odpowiedz