←  Prawo administracyjne

Forumprawnicze.info

»

ZEROWY DOCHÓD W RODZINIE

PanPiotr - zdjęcie PanPiotr 13 lip 2018

Dzień dobry.

 

Mam do państwa pytanie.

Otóż zamierzam złożyć wniosek o przyznanie maksymalnego stypendium socjalnego na uczelni, posiadam w pełni legalne zaświadczenie za rok 2017, że moi rodzice mieli dochód równy 0 PLN i takiego też wniosku za rok 2017 oczekuje uczelnia.

 

Jednak od maja 2018 roku moi rodzice są na emeryturze i teraz mam pewien dylemat czy jeśli złożę dokument i dochodach równych zero ponieważ moja matka fizycznie jest uznawana za posiadacza firmy wraz z ojcem która ma dochód zero. W regulaminie uczelni jest napisane , że jeśli rodzice są bezrobotni ale nie zarejestrowani w  Urzędzie Pracy wymaga się od nich 

zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu wydane przez ZUS lub Zakład Pracy
 

 

i nie wiem czy tam nie wyjdzie że płacą ubezpieczenie z emerytury i wyjdzie że jednak mają dochody? czy też jeśli oni mają firmę której dochód jest = 0zł to nie są uznawani za bezrobotnych i tego zaświadczenia jednak nie muszę przynosić?

 

 

Dodatkowo proszę zauważyć że uczelnia prosi o coś takiego 

kopia aktualnej decyzji o przyznaniu renty/emerytury
 

lecz uwaga za 2017 rok ! wiec teoretycznie wszystko zgodnie z prawem? skoro mają ją od maja 2018?


Użytkownik PanPiotr edytował ten post 13 lipiec 2018 - 12:28
Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 17 lip 2018

Składa Pan dokumenty za 2017.Zaświadczenie o ubezpieczeniu też.Nikt nie ma obowiązku ubezpieczenia.Jeżeli w 2017 takiego nie było ,wystarczy oświadczenie.Jeżeli była firma to przedkłada się wpis do rejestru z dokumentem z US o zerowych dochodach.Ewentualnie dodatkowo dokument poświadczający opłacanie składek ZUS.

Odpowiedz

PanPiotr - zdjęcie PanPiotr 19 lip 2018

Każda sytuacja braku dochodu musi być udokumentowana zaświadczeniem z Urzędu Skarbowego o braku dochodów, aktualnym zaświadczeniem z właściwego Urzędu Pracy o zarejestrowaniu jako osoba bezrobotna lub oświadczeniem o pozostawaniu bez pracy w kraju i poza jego granicami w okresie rozpatrywanym wraz z potwierdzoną przez właściwy urząd kopią zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego (nie uwzględnia się kopii książeczki zdrowia). Jeśli członek rodziny nie spełni powyższych wymogów i nie przedłoży wyjaśnienia jakie są tego przyczyny wówczas wniosek pozostawia się bez rozpoznania. W przypadku, gdy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego zawiera informację o niezłożeniu zeznania podatkowego, od osoby, której to dotyczy wymaga się oświadczenia o nieosiąganiu dochodów w rozpatrywanym okresie.

 

 

 

Moi rodzice  są bezrobotni ale nie zarejestrowani oraz mają zero dochodu czy w takiej sytuacji wymagają tego zaswiadczenie od ZUS "  wraz z potwierdzoną przez właściwy urząd kopią zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego"   A pan mówił że nie można tego wymagać wiec jak jest w końcu 

Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 20 lip 2018

Napisałem,że nikt nie ma obowiązku ubezpieczenia (nie będącą zatrudnionym lub samozatrudnionym) Oświadczenie powinno wystarczyć,jednakże dla własnej wygody warto postarać się o takie zaświadczenie.Myślę,że najszybciej można to uzyskać z funduszu zdrowia.Być może od ręki.

Odpowiedz

PanPiotr - zdjęcie PanPiotr 20 lip 2018

Napisałem,że nikt nie ma obowiązku ubezpieczenia (nie będącą zatrudnionym lub samozatrudnionym) Oświadczenie powinno wystarczyć,jednakże dla własnej wygody warto postarać się o takie zaświadczenie.Myślę,że najszybciej można to uzyskać z funduszu zdrowia.Być może od ręki.

 więc rozumiem, że nie muszę tego dostarczać mimo iż jest tak napisane?

Odpowiedz

Takisobiektoś - zdjęcie Takisobiektoś 23 lip 2018

Z ostrożności można to dostarczyć.Po co potem tracić nerwy na przeforsowywanie swoich racji.

Odpowiedz