←  Prawo karne

Forumprawnicze.info

»

Zniesławienie i groźba karalna - NIELETNI

Damian Bączkiewicz - zdjęcie Damian Bączkiewicz 29 sie 2019

Dzień dobry,

 

niestety punkt nieodpłatnej pomocy prawnej nie do końca potrafił mi pomóc, więc zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc.

 

Jestem sędzią piłkarskim, po ostatnim meczu jedna z drużyn na portalu Facebook opublikowała relację z meczu. W komentarzu publicznym, który został usunięty po jakimś czasie, nieletni 15-latek napisał pod moim adresem, oznaczając mnie imieniem i nazwiskiem, że przyjąłem łapówkę w wysokości 100 zł (czyn karany zgodnie z art. 46 ustawy o sporcie) oraz zagroził mi, żebym więcej tam nie przyjeżdżał, bo to się źle dla mnie skończy. Doszło więc do zniesławienia, bo naraził mnie na utratę zaufania, które w mojej profesji są ważne, a także wystosował groźby karalne (212 i 190 k.k.).

 

Jaka jest zatem najskuteczniejsza ścieżka prawna w celu ochrony swojego imienia? Gdzie powinienem skierować sprawę, by doszło do np. opublikowania przeprosin w lokalnej prasie i ukarania za groźby karalne? Przypomnę, że jest to 15-latek, co sprawę według mnie komplikuje. Pozew cywilny czy akt oskarżenia do sądu dla nieletnich?

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Damian

Odpowiedz