←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

zwrot alimentów?

sylwia724 - zdjęcie sylwia724 24 Nov 2012

Sprawa wyglada nastepujaco...
14 lat temu mojemu tacie ktory obecnie znajduje sie za granica xostaly zasadzone alimenty, ktorych do dnia dzisiejszego nie placi.
Mama zalatwila ze alimenty dostajemy z panstwa, ale od kiedy ja ukonczylam 18 lat to alimenty te wplywaja na moje konto.
Kilka dni temu został wezwany do prokuratury w polsce i proszony o zlozenie wyjasnien.
Tato wynajal sobie na miejscu adwokata i ten kazal przyniesc moje wyciagu z banku. poniewaz tato od kilku lat wplaca jakies symboliczne kwoty pieniedzy na moje konto, ale sa to pieniadze WYPROSZONE kiedy potrzebuje na studia czy jakies buty, wakacje itp, w tytulach przelewu nie ma slowa ze sa to alimenty, ani wplaty nie sa tej samej wielkosci i nie sa regularne, kilka razy sie zdarzylo ze wplacil dwa trzy miesiace z rzedu, ale nie ma to ciaglosci...
Moje pytanie brzmi czy mam dawac wyciagi z banku i czy moga mi one zaszkodzic?
czy tato dowiedzie ze jednak to sa alimenty i te pieniadze ktore biore od panstwa co miesiac po 400zl bede musiala zwrocic?
ratunku!!!
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 25 Nov 2012

Każda kwota - czy wyproszona czy nie - jest formą alimentów - czyli świadczenia na Pani utrzymanie. Forma obrony ojca jest zrozumiała i prawidłowa. Przestępstwo niealimentacji jest przestępstwem umyślnym - kierunkowym. Czyli sprawca musi celowo unikać płacenia alimentów i musi być po jego stronie zła wola (ma możliwość płacenia, ale złośliwie nie płaci). Ojciec zapewne będzie się bronił tym, że nie płaci, bo nie ma środków, a owe drobne kwoty przekazywane w różnych terminach dowodzi, że nie miał złej woli tylko brak środków.

Za same długi nie idzie się bowiem do więzienia.
Odpowiedz