←  Prawo cywilne

Forumprawnicze.info

»

Nieobecność w pracy - umowa zlecenie

marie1 - zdjęcie marie1 04 gru 2012

Witam. Jestem pierwszy raz na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość. Mam dwa pytania.

Pierwsze z nich: czy nieobecność w pracy wiąże się z jakimiś konsekwencjami, jeśli nie jest nic o nich napisane w umowie - zlecenie? Chodzi tu o jednodniowe, kilkugodzinne zlecenie (roznoszenie ulotek).

Kolejne pytanie: czy to, że zleceniodawca podał w umowie termin zlecenia: np. od 3 do 4 stycznia i podpisał się pod tym, a potem mailowo poinformował, że zlecenie będzie odbywać się tylko w dniu 4 stycznia (a nie 3 i 4 stycznia jak było zawarte w umowie) to czy jest to zgodne z prawem? Nie obowiązuje wtedy napisanie nowej umowy-zlecenie z właściwą datą?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 04 gru 2012

Zlecający może narzucić sposób wykonywania zlecania - i odstąpienie od tego sposobu (czyli nieobecność w wyznaczonych godzinach) jest możliwe tylko gdy zachodzi uzasadniony powód do przypuszczenia, że dający zlecenie zgodziłby się na zmianę, gdyby wiedział o istniejącym stanie rzeczy (art. 737 kc). Jeśli niezasadnie zmienia się sposób wykonania zlecenia - to zlecający może rozwiązać umowę zlecenia.

Ad. 2 - pytanie czy taka zmiana ma wpływ na wynagrodzenie - bo jeśli nie - to ma prawo zmienić sposób wykonania zlecenia.
Odpowiedz

marie1 - zdjęcie marie1 05 gru 2012

"Zlecający może narzucić sposób wykonywania zlecania - i odstąpienie od tego sposobu (czyli nieobecność w wyznaczonych godzinach) jest możliwe tylko gdy zachodzi uzasadniony powód do przypuszczenia, że dający zlecenie zgodziłby się na zmianę, gdyby wiedział o istniejącym stanie rzeczy (art. 737 kc). Jeśli niezasadnie zmienia się sposób wykonania zlecenia - to zlecający może rozwiązać umowę zlecenia."

Czy oprócz zerwania umowy-zlecenia zleceniodawca za nieobecność w pracy (a tym samym niewykonanie zlecenia)
może wyciągnąć inne konsekwencje?

"Ad. 2 - pytanie czy taka zmiana ma wpływ na wynagrodzenie - bo jeśli nie - to ma prawo zmienić sposób wykonania zlecenia"

Ta zmiana ma wpływ na wynagrodzenie. Gdybym pracowała 3 i 04.01 to wynagrodzenie wynosiłoby dużo więcej, niż w przypadku gdy praca obejmowała tylko 04.01.-jeden dzień.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 05 gru 2012

Inne konsekwencje - dochodzić odszkodowania jeśli niewykonanie zlecenia pociągnęło za sobą szkodę.

Jeśli zmiana dni była niezgodna z wcześniej planowanym wynagrodzeniem - trzeba było od umowy odstąpić.
Odpowiedz

marie1 - zdjęcie marie1 07 gru 2012

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie. Co można zrobić jeśli zleceniodawca będzie chciał dochodzić odszkodowania? Czy można załatwić ta sprawę ugodowo (bez żadnych sądów itp.)?

Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 07 gru 2012

Ugoda wymaga zgodnych ustaleń obu stron. Tak - można załatwić to ugodowo, ale zapewne taka ugoda będzie oznaczała konieczność "zadośćuczynienia" w jakiś sposób zlecającemu.
Odpowiedz