Skocz do zawartości

Serwis Forumprawnicze.info używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie
- - - - -

Nieobecność w pracy - umowa zlecenie

umowa zlecenie nieobecność w pracy

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie
#1 marie1
marie1
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 04 grudzień 2012 - 16:32

Witam. Jestem pierwszy raz na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość. Mam dwa pytania.

Pierwsze z nich: czy nieobecność w pracy wiąże się z jakimiś konsekwencjami, jeśli nie jest nic o nich napisane w umowie - zlecenie? Chodzi tu o jednodniowe, kilkugodzinne zlecenie (roznoszenie ulotek).

Kolejne pytanie: czy to, że zleceniodawca podał w umowie termin zlecenia: np. od 3 do 4 stycznia i podpisał się pod tym, a potem mailowo poinformował, że zlecenie będzie odbywać się tylko w dniu 4 stycznia (a nie 3 i 4 stycznia jak było zawarte w umowie) to czy jest to zgodne z prawem? Nie obowiązuje wtedy napisanie nowej umowy-zlecenie z właściwą datą?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

#2 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 14383 postów

Napisano 04 grudzień 2012 - 21:30

Zlecający może narzucić sposób wykonywania zlecania - i odstąpienie od tego sposobu (czyli nieobecność w wyznaczonych godzinach) jest możliwe tylko gdy zachodzi uzasadniony powód do przypuszczenia, że dający zlecenie zgodziłby się na zmianę, gdyby wiedział o istniejącym stanie rzeczy (art. 737 kc). Jeśli niezasadnie zmienia się sposób wykonania zlecenia - to zlecający może rozwiązać umowę zlecenia.

Ad. 2 - pytanie czy taka zmiana ma wpływ na wynagrodzenie - bo jeśli nie - to ma prawo zmienić sposób wykonania zlecenia.

#3 marie1
marie1
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 05 grudzień 2012 - 18:02

"Zlecający może narzucić sposób wykonywania zlecania - i odstąpienie od tego sposobu (czyli nieobecność w wyznaczonych godzinach) jest możliwe tylko gdy zachodzi uzasadniony powód do przypuszczenia, że dający zlecenie zgodziłby się na zmianę, gdyby wiedział o istniejącym stanie rzeczy (art. 737 kc). Jeśli niezasadnie zmienia się sposób wykonania zlecenia - to zlecający może rozwiązać umowę zlecenia."

Czy oprócz zerwania umowy-zlecenia zleceniodawca za nieobecność w pracy (a tym samym niewykonanie zlecenia)
może wyciągnąć inne konsekwencje?

"Ad. 2 - pytanie czy taka zmiana ma wpływ na wynagrodzenie - bo jeśli nie - to ma prawo zmienić sposób wykonania zlecenia"

Ta zmiana ma wpływ na wynagrodzenie. Gdybym pracowała 3 i 04.01 to wynagrodzenie wynosiłoby dużo więcej, niż w przypadku gdy praca obejmowała tylko 04.01.-jeden dzień.

#4 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 14383 postów

Napisano 05 grudzień 2012 - 18:11

Inne konsekwencje - dochodzić odszkodowania jeśli niewykonanie zlecenia pociągnęło za sobą szkodę.

Jeśli zmiana dni była niezgodna z wcześniej planowanym wynagrodzeniem - trzeba było od umowy odstąpić.

#5 marie1
marie1
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 07 grudzień 2012 - 10:25

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie. Co można zrobić jeśli zleceniodawca będzie chciał dochodzić odszkodowania? Czy można załatwić ta sprawę ugodowo (bez żadnych sądów itp.)?

Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.

#6 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 14383 postów

Napisano 07 grudzień 2012 - 22:00

Ugoda wymaga zgodnych ustaleń obu stron. Tak - można załatwić to ugodowo, ale zapewne taka ugoda będzie oznaczała konieczność "zadośćuczynienia" w jakiś sposób zlecającemu.





Podobne problemy prawne: Collapse


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Yandex.Metrica