←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Spadek po ojcu

Sylwia_* - zdjęcie Sylwia_* 01 sie 2012

Wraz z rodzeństwem odziedziczyłam spadek po ojcu. Ojciec miał kilka działek w różnych miejscach. Niestety pod koniec jego życia nia mieszkałam z nim. Rodzeństwo, które z nim mieszkało nie wie gdzie te działki się znajdują oraz gdzie mogą być dokumenty na ich temat. Ojciec za życia prowadził biuro obrotu nieruchomościami, więc jest dużo papierów dot. różnych działek i domów.

Chcielibyśmy się dowiedzieć jaki majątek odziedziczyliśmy i dostać dokumenty na ten temat. Czy odpowiednim krokiem byłoby wystąpienie o spis inwentarza? Czy to kosztuje? Jak długo trwa taka procedura?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 01 sie 2012

Tak - spis inwentarza komornik przeprowadza odpłatnie.
Proszę najpierw odwiedzić wydział ksiąg wieczystych i poprosić o sprawdzenie co ojciec miał za nieruchomości. Przy odrobinie sympatii ze strony pracowników sekretariatu uda się ustalić - bowiem pracownik sądu ma możliwość wyszukiwania nieruchomości nie tylko po numerze księgi, ale również po nazwisku danej osoby.
Odpowiedz

Sylwia_* - zdjęcie Sylwia_* 02 sie 2012

Mogę odwiedzić jakikolwiek wydział ksiąg wieczystych w Polsce żeby dowiedzieć się o wszystkich działkach? Z tego co wiem to ojcec kupił jakąś poza województwem mazowieckim. Jakie dokumenty muszę zabrać ze sobą żeby dostać informacje o tych nieruchomościach?
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 02 sie 2012

Nie wiem czy każdy dowolny wydział ksiąg wieczystych - ale proszę spróbować. Co potrzebujecie - akt zgonu ojca, własny dowód osobisty.
Odpowiedz