Jak zaangażować dzieci w kuchniAngażowanie dzieci w prace kuchenne jest dobre dla nich i dla Ciebie. Gotowanie z dziećmi może być świetną zabawą, ale może też być ogromnym wyzwaniem. Wymaga cierpliwości, umiejętności i kreatywności. Dzieci mają własne pomysły na to, co chcą zjeść i jak chcą to zrobić. Zaangażowanie ich w pracę w kuchni nie musi wiązać się ze skomplikowanymi projektami, ale dzięki temu dziecko nauczy się więcej o gotowaniu i zdrowym odżywianiu. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, jak zaangażować dzieci w kuchni i sprawić, by posiłki znów stały się zabawą!

Czego należy się spodziewać podczas gotowania z dziećmi

Umiejętności kulinarne dzieci są ograniczone do tego, co widziały w swoim życiu. Jeśli więc dorastałeś, jedząc makaron z serem z pudełka, jest prawdopodobne, że twoje dzieci będą chciały robić to samo. Dzieci mogą nie rozumieć, dlaczego zmagasz się z gotowaniem czegoś na kuchence lub w piekarniku. Będą ciągnąć za sobą krzesło, na którym będą stać, i próbować sięgać ponad Twoją głową po wszystko, co jest w zasięgu ręki. Gotowanie z dziećmi może być trudne, ponieważ nie wiedzą one, co robią - i nie obchodzi ich to! Zawsze warto, aby dzieci wyszły z domu i poszły z Tobą na zakupy spożywcze. Jest to świetny sposób, aby dzieci nauczyły się gotowania, zdrowego odżywiania i cen żywności. Przekonasz się, że Twoje dziecko będzie bardziej chętne do próbowania nowych rzeczy, jeśli będzie brało udział w ich wybieraniu w sklepie. Podczas zakupów staraj się nie kupować zbyt wiele naraz. Zamiast tego podziel zakupy na kilka wypraw, aby dziecko nie było przytłoczone ilością jedzenia w kuchni.

Ustal zasady i jasno określ oczekiwania

Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić podczas gotowania z dziećmi, jest ustalenie z góry zasad. Obejmuje to określenie, co można, a czego nie można robić, jak dzieci powinny się zachowywać i jak będzie wyglądała sytuacja, jeśli nie będą współpracować. Można na przykład powiedzieć, że zanim dzieci zjedzą deser, muszą wykonać określone zadania, w przeciwnym razie będą musiały zacząć od początku. Ważne jest, aby jasno określić oczekiwania, tak aby wszyscy wiedzieli, co się dzieje i rozumieli zasady gry. Dzieci lubią robić rzeczy samodzielnie i często chętnie wykonują za Ciebie ciężką pracę. Pozwól im samodzielnie wybierać warzywa, siekać je ostrym nożem lub obierać ziemniaki. Dzieci uwielbiają używać miksera, blendera i robota kuchennego. Problem w tym, że zwykle kończy się to przepełnieniem miski lub rozlaniem czegoś na blat. Możesz pomóc im nauczyć się, jak robić to bezpiecznie, każąc im pracować z mniejszą ilością składników naraz i pokazując, jak dokładnie odmierzać.