Jak sprawić, by ogród rósł dzięki nawozowi ze skórek bananaSzukasz szybkiego, łatwego i oszczędnego sposobu na nawożenie ogrodu? Odpowiedzią są skórki bananów. Gdy myślisz o skórce banana jako o formie nawozu, prawdopodobnie nie przychodzi Ci to zbytnio do głowy. Jednak skórka banana zawiera mnóstwo składników odżywczych, które można przetworzyć i wykorzystać, aby pobudzić rośliny do wzrostu. A najlepsze jest to, że nie wymaga to ani pieniędzy, ani czasu. Każdy owoc lub warzywo pozostawia po sobie jakieś odpady, gdy je obieramy. Jeśli jednak mieszkasz w miejscu, w którym trudno jest regularnie zaopatrywać się w świeże owoce i warzywa (np. w małym mieście), możesz nie mieć tylu resztek, co inni. Poniższy przewodnik pomoże Ci właściwie wykorzystać te resztki.

Co będzie Ci potrzebne

- Skórki bananów - Jeśli chcesz zrobić nawóz ze skórek bananów, będziesz potrzebować skórek bananów. Chociaż na nawóz można wykorzystać inne owoce i warzywa, skórki bananów są jednym z najlepszych produktów.

- Pojemnik - pojemnik nie musi być niczym wymyślnym. Równie dobrze sprawdzi się wiadro, torba lub pudełko. Potrzebne jest tylko coś, w czym można umieścić skórki. Pojemnik powinien być na tyle duży, aby pomieścił wszystkie skórki z jednej kiści bananów.

- Woda - do przygotowania nawozu potrzebna jest woda. Woda rozpuści składniki odżywcze zawarte w skórkach bananów i stworzy substancję, którą rośliny będą mogły wykorzystać.

- Łopata - łopata będzie potrzebna do wykopania dołka w ziemi. W dołku można umieścić nawóz, a rośliny będą mogły pobierać składniki odżywcze ze skórek bananów.

Jak zrobić własny nawóz ze skórek bananów

- Wybierz odpowiednie banany - skórki bananów można wykorzystać do zrobienia nawozu, ale ważny jest rodzaj bananów, których używasz. Należy używać raczej bananów plantanowych niż popularnych odmian Cavendish.

- Cięcie skórek - po wybraniu odpowiedniego typu banana należy pociąć skórki na małe kawałki. Skórki można kroić w dowolny sposób, ale wiele osób woli kroić je na kawałki o długości około 1 cala.

- Wymieszaj skórki z wodą - po pokrojeniu skórek banana należy wymieszać je z wodą. Ilość wody zależy od tego, ile nawozu chcesz przygotować.

- Pozostawienie mieszaniny w pojemniku - po zmieszaniu skórek bananów z wodą należy pozostawić mieszaninę w pojemniku na kilka tygodni. Skórki bananów rozłożą się w mieszance, pozostawiając składniki odżywcze, które rośliny mogą wykorzystać.

- Stosowanie nawozu do roślin - Po odczekaniu kilku tygodni w mieszance ze skórek bananów można zastosować ją do nawożenia roślin. Nawóz można rozsiać na rośliny za pomocą konewki lub wylewając mieszankę bezpośrednio na glebę wokół roślin.