Aktualności kryptowalutowe: 6 największych monet i ich przewidywania na 2018 r.Nie mogłeś przegapić medialnego szału wokół kryptowalut i technologii blockchain. Te innowacje zakłócają niemal każdą branżę i wkrótce mogą stać się tak powszechne jak internet. Gwałtowny wzrost kryptowaluty takiej jak bitcoin, ethereum, litecoin i ripple przykuł uwagę inwestorów na całym świecie. Wszystkie one są częścią rozwijającej się grupy znanej jako altcoiny (alternatywne monety), które działają na własnym blockchainie zamiast bardziej znanego blockchaina bitcoina. Codziennie rusza coraz większa liczba nowych projektów wykorzystujących blockchain do rejestrowania transakcji cyfrowych. Obecnie na świecie w obiegu znajduje się ponad 1300 kryptowalut, a kolejne cały czas pojawiają się w sieci. W tym artykule przedstawiamy krótki przegląd o niektórych topowych kryptowalutach na rok 2018.

Bitcoin - ojciec kryptowalut

Najwyższą kryptowalutą na liście jest Bitcoin. Istnieje najdłużej, ma największy wolumen obrotu, a jego wartość stale pnie się w górę. Jest to najczęściej używana i akceptowana moneta cyfrowa. Bitcoin to waluta cyfrowa, która istnieje jako zapis komputerowy. Nie ma formy fizycznej i może być używany jako sposób wymiany pieniędzy lub płacenia za towary online. Cena bitcoina rozpoczęła rok na poziomie około 13 000 dolarów i od tego czasu wspięła się do ponad 19 000 dolarów. Uderzył w rekordowy czas 20 089 dolarów 7 grudnia 2017 roku. Ten skok wartości wynika ze zwiększonego zainteresowania cyfrową walutą ze strony inwestorów i instytucji finansowych. Wielu ekspertów oczekuje, że wartość będzie nadal rosła. Przewidują również, że inne kryptowaluty doświadczą wzrostu wartości, ponieważ więcej osób z nich korzysta.

Ethereum - waluta cyfrowa i platforma inteligentnych kontraktów

Jednym z głównych altcoinów jest Ethereum, platforma, która pozwala użytkownikom budować zdecentralizowane aplikacje (znane również jako "dapps"). Blockchain Ethereum jest prawdopodobnie jednym z najbardziej interesujących, ponieważ pozwala deweloperom budować "inteligentne kontrakty", które są samowykonującymi się umowami, które nie potrzebują strony trzeciej do ich egzekwowania. Ethereum wykorzystuje również inny proces "wydobycia", który jest mniej wymagający obliczeniowo niż bitcoin, co oznacza, że łatwiej jest tworzyć nowe monety. Obecnie inwestorzy spekulują, że zwiększone wykorzystanie sieci Ethereum doprowadzi do większego popytu, co z kolei spowoduje wzrost ceny tokena ETH. Ethereum jest również przydatne do tworzenia nowych kryptowalut i tokenów. Dzieje się tak dlatego, że posiada własny kod i infrastrukturę, które można wykorzystać do tworzenia nowych zdecentralizowanych usług, aplikacji i walut. W rzeczywistości wiele osób uważa, że Ethereum wyprzedzi Bitcoina i stanie się najcenniejszą kryptowalutą na świecie.

Ripple - Korytarz bankowy i finansowy

Jednym z najbardziej wyjątkowych altcoinów na liście jest Ripple, który jest siecią rozliczeniową, którą banki wykorzystują do międzynarodowych transferów pieniężnych. Sieć oparta jest na technologii blockchain i została stworzona przez byłego założyciela Bitcoina, który stworzył również ten altcoin. Głównym celem Ripple jest zrewolucjonizowanie sposobu przesyłania pieniędzy na świecie poprzez szybsze i tańsze przekazywanie środków przez granice. Ripple jest obecnie drugą najbardziej wartościową kryptowalutą na świecie, z kapitałem rynkowym wynoszącym prawie 70 miliardów dolarów.

Litecoin - błyskawiczny transfer i transakcje

Jednym z największych punktów sprzedaży Litecoin jest to, że jest to jedna z najszybszych kryptowalut do wysyłania pieniędzy. Mają również niższe koszty transakcji niż Bitcoin. Wielu powiedziało również, że Litecoin jest "srebrem do złota Bitcoina". Litecoin istnieje prawie tak długo jak Bitcoin, choć nie jest tak szeroko stosowany. W rzeczywistości jedną z jego głównych zalet jest szybszy transfer pieniędzy za pośrednictwem blockchain, który jest znacznie bardziej wydajny niż system bankowy. Litecoin używa również innego procesu wydobywczego, co oznacza, że łatwiej jest tworzyć nowe monety. Jest to świetne dla inwestorów, ponieważ oznacza, że cena tokena LTC wzrosłaby wraz ze wzrostem popytu na niego.

Dash - Prywatna moneta

Ta moneta jest nieco inna od pozostałych, ponieważ jest to "moneta prywatności". Oznacza to, że wykorzystuje technologię, która pozwala użytkownikom na anonimowe wysyłanie monet. Podobnie jak inne altcoiny, Dash zyskuje na popularności dzięki swoim unikalnym cechom. Jest to również najlepsza moneta prywatności na rynku w tej chwili.

W 2017 roku wartość Dash wzrosła o ponad 2500% i od tego czasu wciąż się wspina. Obecnie siedzi na pozycji numer 9 na liście kryptowalut według kapitalizacji rynkowej. Ponieważ jest to stosunkowo nowa moneta, ma potencjał, aby wzrosnąć jeszcze wyżej w najbliższej przyszłości.

Neo - Kryptowaluta, która wspiera inteligentne kontrakty

Ostatnim altcoinem na liście jest Neo, który jest powszechnie określany jako "China's Ethereum". Neo to platforma blockchain, która jest podobna do Ethereum, ponieważ pozwala użytkownikom budować zdecentralizowane aplikacje. Wykorzystuje również inny proces "wydobywczy", który jest mniej intensywny obliczeniowo niż Bitcoin lub Ethereum. Neo to kryptowaluta, która obsługuje inteligentne kontrakty i ma kapitalizację rynkową w wysokości 7,7 miliarda dolarów. Wielu ekspertów uważa, że ma potencjał, aby wzrosnąć jeszcze bardziej, gdy więcej osób będzie go używać. Neo odnotowuje stały wzrost wartości od momentu wprowadzenia na rynek pod koniec 2016 roku. Chociaż doświadczył wzlotów i upadków, wspiął się na wykresy, aby stać się jednym z 10 najlepszych altcoinów na świecie.

Wszystkie kryptowaluty mają nieodłączne ryzyko z nimi związane. Przechodzą również przez okresy zmienności, więc ważne jest, aby mieć zdrowy sceptycyzm na ich temat. Warto również zauważyć, że inwestowanie w altcoiny nie jest tym samym, co inwestowanie w duże firmy, takie jak Amazon czy Google. Neo, Ripple, Ethereum, Litecoin i Dash są wyjątkowe na swój sposób. Mają różne przypadki użycia i zaspokajają różne typy inwestorów. Nie wiadomo, które monety będą najlepszymi altcoinami do końca roku. Inwestorzy powinni przeprowadzić swoje badania i zainwestować tylko to, na co mogą sobie pozwolić, aby stracić.