Plusy i minusy wspólnego mieszkania: Przewodnik po tworzeniu wymarzonego domuKiedy stajemy się starsi i zaczynamy budować swoją karierę i życie osobiste, naturalne jest, że zastanawiamy się, jak może wyglądać nasz przyszły dom. Powszechnie przyjmuje się, że mieszkanie w pojedynkę jest najlepszym sposobem na zachowanie niezależności, ale wielu millenialsów decyduje się na obranie innej drogi i zamieszkanie ze swoją drugą osobą. W tym artykule przedstawiamy plusy i minusy mieszkania z partnerem - od implikacji finansowych po społeczne - a także kilka porad, jak sprawić, by było to dla Ciebie korzystne.

Co to jest kohabitacja?

Kohabitacja odnosi się do aktu dwóch osób mieszkających razem w tym samym gospodarstwie domowym bez korzyści z małżeństwa lub innej formy legalnego partnerstwa. Chociaż ważne jest, aby zauważyć, że nie wszystkie pary kohabitujące są romantycznie zaangażowane, termin ten jest głównie używany w odniesieniu do ludzi, którzy żyją razem jako para. W ciągu ostatnich kilku dekad kohabitacja stała się coraz bardziej popularna, a ponad jedna czwarta osób w wieku 25-44 lat żyje z partnerem poza małżeństwem. Szacuje się, że około połowa wszystkich kupujących dom po raz pierwszy będzie mieszkać ze swoimi partnerami przed zakupem nieruchomości.

Finansowe korzyści z mieszkania z partnerem

Istnieje wiele finansowych zalet życia z partnerem, ale w zależności od osoby i jej sytuacji, zalety te mogą być przeważone przez wady. Główną korzyścią jest to, że można podzielić rachunki i zaoszczędzić pieniądze, co jest szczególnie przydatne, jeśli oboje dopiero zaczynacie karierę i nie macie zbyt wiele pieniędzy do stracenia. Jedną z najważniejszych finansowych zalet kohabitacji jest to, że jeśli jedno z was straci pracę, druga osoba może pomóc finansowo, aby zmniejszyć stres związany z bezrobociem. Daje to spokój umysłu, ponieważ wiesz, że masz siatkę bezpieczeństwa w niefortunnym przypadku, gdy jedno z was straci pracę.

Wady mieszkania z partnerem

Chociaż istnieje wiele korzyści z mieszkania z partnerem, są też pewne wady, których powinieneś być świadomy przed podjęciem tak dużej decyzji. Częstą wymówką, aby nie wprowadzać się z partnerem jest brak miejsca. Jeśli Twój partner ma dużo rzeczy, które zajmują dużo miejsca, łatwo jest Ci się zirytować i zestresować tym, jak wszystko zmieścisz. Pary często muszą iść na kompromis, ile miejsca każdy z nich dostaje, co może powodować problemy, jeśli jedno z was jest szczególnie wybredne w kwestii posiadania własnej przestrzeni. Zła sytuacja finansowa może być również powodem, dla którego nie chcecie się razem wprowadzić. Jeśli masz problemy finansowe, nie jest dobrym pomysłem wprowadzanie się do partnera, ponieważ może to pogorszyć Twoją sytuację.