Ból brzucha - co robić, gdy się pojawiBól w brzuchu jest częstą dolegliwością. Brzuch to ogólne określenie obszaru poniżej klatki piersiowej i powyżej bioder. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu brzucha, które można ogólnie podzielić na dwie kategorie: ból, który pojawia się nagle (ostry) lub ból, który narasta w czasie (przewlekły). Ból brzucha jest dość szerokim tematem, ale ten artykuł obejmuje kilka najczęstszych przyczyn i co można z nimi zrobić. Dowiesz się o typowych miejscach występowania bólu brzucha; na co zwracać uwagę; jak uzyskać pomoc, jeśli jej potrzebujesz; oraz jak leczyć przewlekłe schorzenia, takie jak zapalenie błony śluzowej żołądka lub kwaśny refluks.

Wspólne przyczyny ostrego bólu brzucha

Pierwszym krokiem do zrozumienia bólu brzucha jest wiedza o tym, co go powoduje. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha.

  • Nadmiar gazu w układzie pokarmowym: Gaz jest normalną częścią trawienia, ale jeśli gromadzi się, może powodować wzdęcia i ból brzucha. Jest to bardziej prawdopodobne, aby być przyczyną, jeśli ból jest nagły, bez oczywistego wyzwalacza.
  • Podrażnienie lub zakażenie jelit: Pluskwa żołądkowa, zatrucie pokarmowe lub infekcja bakteryjna w układzie pokarmowym mogą powodować nagły ból brzucha. Infekcje jelitowe mogą również powodować biegunkę i/lub zaparcia.
  • Zaburzenia odżywiania: Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, mogą powodować nagły ból brzucha, a także inne objawy, takie jak utrata wagi lub odwodnienie.
  • Alergia lub nietolerancja pokarmowa: Jeśli zjesz pokarm, na który jesteś uczulony lub wrażliwy, może to spowodować nagły lub silny ból brzucha.
  • Kamienie żółciowe: Małe kamienie w pęcherzyku żółciowym powodują przerywany ból brzucha.
  • Choroby nerek lub wątroby: Mogą one powodować ból brzucha oprócz innych objawów.
  • Nadwyrężenie mięśni brzucha: Jest to powszechne u sportowców i innych osób aktywnych fizycznie.
  • Zaburzenia układu moczowego i inne problemy związane z bólem brzucha

Wspólne przyczyny przewlekłego bólu brzucha

Istnieje wiele przyczyn przewlekłego bólu brzucha, w tym zespół jelita drażliwego (IBS), choroba zapalna jelit i zaburzenia metaboliczne. IBS to przewlekły stan, w którym przewód pokarmowy jest nadmiernie wrażliwy, co prowadzi do bólu i biegunki lub zaparcia. W IBS nie ma podstawowej przyczyny, choć pewne nawyki związane ze stylem życia i dietą mogą pogorszyć jego przebieg. Nieswoiste zapalenie jelit jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie jelit. Może to powodować ból brzucha oprócz innych objawów, takich jak biegunka i utrata wagi. Zaburzenia metaboliczne są rzadkie, ale czasami problem w metabolizmie organizmu może powodować przewlekły ból brzucha.