Skocz do zawartości

Serwis Forumprawnicze.info używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie

dziedziczenie krok po kroku


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie
#1 LidiaK
LidiaK
 • Użytkownik
 • 16 postów

Napisano 21 październik 2014 - 07:28

Witam,

Uprzejmie proszę o napisanie mi w punktach schematu działania, co po kolei zrobić, gdzie się zgłosić, jakie dokumenty przygotować czy może oddać sprawę prawnikowi?? i ogólne koszty w następującej sprawie:

W tym roku moja ciocia założyła sprawę o nabycie spadku po babci. Sąd przyznał 1/2 cioci i 1/2 mamie. Następnie mama zmarła. Z Urzędu Gminy przyszedł podatek do zapłaty od nieruchomości za część mamy. I moje pytanie co dalej, kto ma zapłacić podatek?? W jaki sposób sprawę doprowadzić do końca?? Czy obowiązują jakieś terminy (np. uprawomocnienia czegoś, by uniknąć wysokich kosztów dziedziczenia).

Dodam, że mama ma męża i czworo dzieci. Co mogą zrobić dzieci, jakie działania podjąć by odziedziczyć spadek po mamie lub się go zrzec i w którym momencie.

Przepraszam za tyle pytań ale to dla mnie coś nowego, a każdy mówi co innego...#2 adw. Łukasz Nysztal
adw. Łukasz Nysztal
 • Prawnik
 • 1410 postów

Napisano 21 październik 2014 - 18:47

Obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości za część mamy przechodzi na jej spadkobierców - czyli męża i czworo dzieci. To oni powinni zapłacić ten podatek.

Postępowanie spadkowe po mamie można przeprowadzić w dowolnym terminie. Nie ma tu żadnego lepszego lub gorszego terminu. Jeśli wszyscy spadkobiercy mamy są na miejscu (lub mogą się stawić w jednym uzgodnionym terminie) - to sprawę spadkową można załatwić również u notariusza - przeprowadzając u niego poświadczenie dziedziczenia.

Potrzebne dokumenty:
- odpis aktu zgonu mamy
- odpis aktu małżeństwa rodziców
- akty urodzenia dzieci (w przypadku kobiet - akty małżeństwa).

Jeśli przeprowadzicie postępowanie u notariusza - to notariusz dalej załatwia również sprawę z urzędem skarbowym. Podatku nie będzie, ale w terminie 6 miesięcy trzeba złożyć deklarację do zwolnienia od podatku. Jeśli będziecie to postępowanie załatwiane w sądzie to dokumenty te same, ale z urzędem skarbowym po sprawie trzeba poradzić sobie samemu.
 • LidiaK dziękuje za poradę
Kancelaria Adwokacka w Szczytnie
ul. Leyka 32E
www.adwokat.nysztal.eu

#3 LidiaK
LidiaK
 • Użytkownik
 • 16 postów

Napisano 21 październik 2014 - 20:59

OK,

bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, jeszcze jedno pytanie. Kiedy i kto może/powinien wystąpić i do kogo o podział spadku i w którym momencie oraz w jaki sposób można się zrzec spadku. Pytam bo niektórzy mówia, że jeśli spadkobiercy zrzekną się na rzecz jedne osoby to są mniejsze koszty (mówią o podziale działek, podatku itp. - nie wiem ile w tym prawdy jest, szukam dobrego i najkorzystniejszego rozwiązania).

Jeszcze raz dzięki.

Lidia#4 Prawne.org
Prawne.org
 • Administrator
 • 14643 postów

Napisano 22 październik 2014 - 14:02

Zrzec się spadku nie można - można go darować lub sprzedać. Można to zrobić przy okazji działu spadku. Dział można przeprowadzić w dowolnym momencie. Może go zainicjować ktokolwiek ze spadkobierców. Koszty nie zależą od ilości osób uczestniczących w dziale spadku.


 • LidiaK dziękuje za poradę

Podobne problemy prawne: Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Reklama:
Yandex.Metrica