Skocz do zawartości

Serwis Forumprawnicze.info używa plików cookies. Więcej informacji o plikach cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Aby usunąć tą informację naciśnij przycisk po prawej:    OK
OK

Zdjęcie
- - - - -

uciążliwy dym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie
#1 Tynia
Tynia
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 11 czerwiec 2013 - 14:43

Mamy problem z firmą produkukącą pellet. Mieszkamy w małej, turystycznej miejscowości na Kaszubach. Przy wjeździe do naszej wsi rozciąga się zakład drzewny produkujący m.in. pellet. Od wspomnianego zakładu dzieli nas jakieś 100 metrów - mieszkamy w domu jednorodzinnym. Codziennie niestety dusi nas gryzący dym, pochodzący z komina maszyny produkującej pellet. Dym ten zasnuwa całą miejscowośc, a najbardziej i najczęściej naszą działkę. Nie można otworzyć okien, wyjść na taras, ani na zewnątrz. Oprócz dymu jest silne zapylenie - wszędzie jest pełno trocin.
Z tego słyszeliśmy niejeden mieszkaniec próbował coś w tej sprawie zrobić. Przyjeżdżały komisje, inspekcje wcześniej zapowiadając się i wszystkie spaliny "niby" spełniały normy, a piec chodził w tym czasie na kilka procent normy.
Czy my jako mieszkańcy sąsiedniej działki możemy coś w tej sprawie zrobić? Do jakiej instytucji i w jaki sposób możemy się zwrócić?

#2 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 13521 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 13:49

Jeśli w trybie administracyjnym nic się nie udaje zrobić to proszę spróbować wystąpić przeciwko właścicielowi tego zakładu z powództwem o zakazanie niedozwolonych immisji (art. 144 kc).

#3 Tynia
Tynia
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 12 czerwiec 2013 - 14:25

Dziękuję za odpowiedź. Gdzie musiałabym się zwrócić? Czy mam jakieś szanse na wygranie ewentualnego procesu? Jest to duża firma z kapitałem zagranicznym.
Jeżeli napiszę skargę do Urzędu Gminy na jaki artykuł mam się powołać?

Użytkownik Tynia edytował ten post 12 czerwiec 2013 - 14:47


#4 Prawne.org
Prawne.org
  • Administrator
  • 13521 postów

Napisano 13 czerwiec 2013 - 18:35

Pozew składa się do sądu rejonowego wydział cywilny. Niezależnie od pozwu można oczywiście skarżyć się w gminie. Czy proces uda się wygrać - nikt na odległość tego nie powie. Na razie widzę, że ma Pani o tym blade pojęcie, a sąd za Panią procesu nie poprowadzi. Tym bardziej jeśli przeciwnikiem ma być duża firma - będzie potrzebna Pani pomoc prawnika.

Podobne problemy prawne: Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Yandex.Metrica