←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Grzywna za naruszenie postanowienia

Pytalska - zdjęcie Pytalska 16 gru 2018

Witam,
W kwietniu tego roku zostało Sąd rejonowy ustalił kontakty mojej córki z jej ojcem w każdy poniedziałek a także w okresie od pazdzirrnika do marca w co drugi weekend oraz w poniedziałki przypadające po weekendzie bez widzenia. Sąd zagroził grzywna obustronna za każde naruszenie postanowieni po 300 zł. (Ja gdy utrudnie kontakt z dzieckiem, ojciec gdy nie będzie się wywiązywał z kontaktów)
W październiku br złożyłam wniosek o nakazanie zapłaty sumy pieniężnej, ponieważ ojciec dziecka nie wywiązywał się z ustalonych kontaktów, dawał mi znać 2-3 dni wcześniej ze go nie będzie, często nie podając przyczyny, bądź ?wyjazd służbowy? było to mniej więcej raz w miesiąc (czyli kontakty były tylko w 3 poniedziałki). Od października zaczęły się weekendy, jednak nie ze wszystkich się wywiązywał, złożyłam ?rozszerzenie wniosku? o poszczególne dni. Wyznaczono rozprawę na której ojciec siw nie pojawił a także nie odebrał korespondencji, rozprawa została odroczona na luty. Pare dni temu dostałam oficjalne pismo od niego ze przez prawie miesiąc go nie będzie ( 2 jego weekendy plus jeden poniedziałek) odpisałam mu również ze nie mogę się zgodzić na zaproponowane terminy, ponieważ mam swoje plany i ustalenia i za późno zostałam poinformowana. On jednak zapewne się nie pojawi. Co w tej sytuacji mogę zeobic?
1. W lutym jest rozprawa, czy mogę napisać kolejne rozszerzenie wniosku, tak aby te dni również były na jednej rozprawie?
2. Czy 300 zł za każde naruszenie postanowienia rozumiem ze dotyczy jednego dnia np. Poniedziałku, a jak jest z weekende? Czy za każdy dzień, piątek, sobotę, niedziele po 300 zł czy weekend cały jako jedno naruszenie?
A co jakby przyjechał w sobotę po dziecko a nie w piątek? To piatel by liczył siw jako naruszenie.
3. Czy mogę domagać siw aby zwrócił mi koszty wyjazdu który wykupiłam na mój ?wolny? weekend na który nie będę mogła pojechać ze względu na to ze on siw nie pojawił po dziecko?
4. Czy wyjazd służbowy jest wytłumaczeniem nieobecności i sąd może uznać to za usprawiedliwione?

Bardzo proszę o poradę
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz

Prawnik24 - zdjęcie Prawnik24 20 gru 2018

Rozszerzenie wniosku jest dopuszczalne, liczenie dni dotyczących naruszeń należy rozpatrywać z osobna - jeżeli ojciec miał zjawić się w piątek na weekend a zjawil się w sobotę lub nie zjawił się wcale jest to jedno naruszenie a nie trzy. Może Pani domagać się zwrotu kosztów własnego wyjazdu. Wyjazd służbowy jest usprawiedliwiona nieobecnością - należy go udokumentować. Więcej pomocy otrzyma Pani na www.prawnikonline24.pl
Odpowiedz