Wypalenie ma miejsce wtedy, gdy przyczyną złego samopoczucia danej osoby nie jest jej życie osobiste, ale raczej środowisko pracy. Stan wypalenia może być spowodowany brakiem autonomii, zbyt dużą odpowiedzialnością i/lub przeciążeniem pracą. Jeśli doświadczasz wypalenia zawodowego, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wziąć wolne od pracy. To da ci trochę czasu na regenerację i odzyskanie motywacji, abyś mógł wrócić do pracy. Możesz także spróbować zmienić obowiązki, które wykonujesz lub wziąć udział w kursach, aby poprawić umiejętności, których ci brakuje.
Dobrą metodą na wypalenie zawodowe jest znalezienie w swoim życiu miejsca lub zajęcia dla siebie, które da nap przestrzeń na coś więcej niż tylko obowiązki zawodowe. Odwrócenie uwagi od nieciekawego etatu może na nas dobrze wpłynąć i jednocześnie poszerzyć horyzonty. Na co się zdecydować? Wszystko zależy od tego, co nas interesuje.
- Bieganie - generalnie uprawianie sportów wyzwala w nas endorfiny, które powodują wzrost szczęścia. Możesz jeździć na rowerze, uprawiać sztuki walki czy chodzić na siłownie, jednak to właśnie bieganie jest najtańszym sportem dla amatorów. Nie musisz się nigdzie zapisywać, deklarować przyjście na konkretną godzinę. Możesz biegać rano, wieczorem oraz w dni wolne. Ogranicza Cię tylko twoja wola. Dzięki bieganiu osiągasz wewnętrzne cele, wzmacniasz organizm oraz w dużym stopniu przebywasz na świeżym powietrzu.
- Rękodzieło - masz smykałkę do tworzenia? Być może warto pogłębiać talent i robić coś dla siebie? Szyjesz, produkujesz domowe kosmetyki, a może szydełkujesz maskotki? To teraz bardzo popularne tematy, które mają wiele zwolenników. Po pracy oddaj się swojej pasji. Stwórz profil na portalach społecznościowych, pozwól innym przyglądać się twojej pracy.
- Pomoc potrzebującym - spojrzenie na swoje życie przez pryzmat nieszczęść innych osób, daje często lepszy obraz naszego życia. Problemy, które do tej pory wydawały się nam nie do pokonania, stają się bardziej znoście, a wręcz znajdujemy ich rozwiązanie. Znajdź najbliższe fundacje, które potrzebują wolontariuszy. Możesz być towarzyszem osoby starszej, chorego dziecka, ale też możesz też ratować zwierząt. Wybór należy do Ciebie!
- Rodzinne eskapady - być może poza pracą masz jeszcze rodzinę, o którą dbasz. Nie zawsze jest czas na dodatkowe zajęcia, dlatego zawsze jeżeli to możliwe zostaw obowiązki domowe i zabierz rodzinę z dala od codzienności. Spacer do lasu, wyjście na lody czy do kina, wycieczki rowerowe po okolicy rozjaśnią umysł i dadzą dużo czasu na przemyślenia.
Dlaczego wypalenie zawodowe zdarza się w pracy i jak go powstrzymać?
Wypalenie zawodowe jest powszechnym syndromem wśród pracowników i może dotknąć każdego. Dzieje się tak, gdy pracownik czuje się przepracowany i zmęczony swoją pracą, co powoduje, że czuje się mniej zmotywowany do pracy.
Wypalenie zawodowe można zwalczać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych sposobów jest zrobienie sobie wolnego w ciągu dnia na przerwę lub lunch, aby móc oderwać się od biurka i odświeżyć się. Innym sposobem jest znalezienie hobby poza pracą i próba zrównoważenia pracy z innymi zajęciami. Na koniec postaraj się znaleźć pozytywne aspekty w swojej pracy, które sprawią, że poczujesz się spełniony lub dumny, ponieważ na dłuższą metę pomoże Ci to zmotywować.
Oznaki wypalenia i jak mu przeciwdziałać
Wypalenie zawodowe to coś, co towarzyszy każdej pracy. Sposób, w jaki walczysz z tym, polega na tym, że wiesz, jakie są twoje wyzwalacze i co pomoże ci tego uniknąć. Jedną rzeczą, co do której zgadzają się eksperci, jest znaczenie wzięcia czasu wolnego od pracy. Jeśli czujesz się wypalony, weź dzień wolny, aby się zregenerować. Pamiętaj, aby zaplanować z wyprzedzeniem, aby nie zakłócało to Twojej pracy.
Innym sposobem na walkę z wypaleniem jest używanie pozytywnych afirmacji, takich jak „mogę to zrobić” lub „dobrze sobie radzę”. Pomocne może być również zapamiętanie, jak daleko zaszedłeś i co osiągnąłeś do tej pory.
- Admin