←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Prawo rodzinne UE

silas177 - zdjęcie silas177 24 paź 2019

Dzień dobry.

 

Nie mogę znaleźć informacji o prawie rodzinnym w UE, ani kancelarii która zajmuje się prawem rodzinnym UE. Pisałem także do EDCC (serwis informacyjny Unii Europejskiej), ale stwierdzili, że nie mogą mi pomóc/udzielić informacji.

 

Wyobrażam sobie, że znajomość prawa rodzinnego UE to ogromny i ciężki temat z uwagi na to, że każdy kraj posiada swoje własne prawo rodzinne i jest niemal niemożliwe, by znać prawo każdego kraju. Niemniej, może ktoś spotkał się już z prawem rodzinnym jakiś krajów będących w UE i wie coś na temat który mnie interesuje. Imo nie musi być wszystkich krajów, byleby kilka lub chociaż jedno z nich zawierało prawo, które mnie interesuje a będę ukontentowany.

 

Nawet jeśli ktoś z Państwa znałby odpowiedź na część poniższych pytań to również prosiłbym o informacje na ten temat.

 

W naszym kraju niestety prawo nie otacza ochroną dziecko w przypadku posiadania rodzica, który nim całe życie nie był. Nie można wyrzec się rodzica, jedynie sąd może zasądzić, że rodzic nie ma prawa np. do alimentów na podstawie współżycia społecznego, przy czym to zależy od sędziego i zebranych dowodów. Nie da się natomiast zabezpieczyć przed ewentualnymi problemami z rodzicem.

 

Z uwagi na to poszukuję alternatywnego rozwiązania. Czy jakieś kraje będące w UE mają prawo zawierające możliwość wyrzeczenia się rodzica, lub jakiegoś innego prawnego sposobu by zabezpieczyć się w takim przypadku na przyszłość?

 

Jak wygląda sprawa z możliwością wykorzystania przepisów w innym kraju, czy trzeba wyjechać lub mieć obywatelstwo danego kraju, żeby skorzystać z jego przepisów?

 

Co w przypadku powrotu z innego kraju w którym sąd wydał jakieś orzeczenie, czy nadal ono obowiązuje w innym kraju?

 

Pozdrawiam

 
Odpowiedz