←  Prawa konsumenta

Forumprawnicze.info

»

Zwrot towaru/Reklamacja ile czasu od zakupu?

Paulina99 - zdjęcie Paulina99 06 kwi 2018

Witam, mam pytanie odnośnie gwarancji lub zwrotu towaru chodzi o silnik do samochodu zakupiony na szrocie . Przy zakupie dostałam "Wydanie Materiałów na Zewnątrz" (WZ) poinformowano mnie że mam gwarancje na 14 dni od daty zakupu.Zakupiony został 24.03.2018 roku a 14 dni wypada w dniu 06.04.2018 , i moje pytanie wiąże się z tym czy gwarancja/zwrot towaru  w Polskim prawie nie jest dłuższy z tego co czytałam w internecie zdania są podzielone na ten temat .Silnik nie był uruchamiany podczas kupna a co się z tym wiąże że okazało się po zamontowaniu nie odpala.Montaż silnika zakończył się w dniu końca tzw. "WZ".

 

 

Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 07 kwi 2018

Okres gwarancji może być dowolnie wyznaczony przez gwaranta. Natomiast w przypadku sprzedaży konsumenckiej - sprzedawca względem kupującego, niezależnie od dobrowolnej gwarancji - odpowiada na podstawie przepisów o rękojmi za wady sprzedanej rzeczy. I ta rękojmia co do zasady kodeksowo wynosi 2 lata. 

 

Czy w Państwa przypadku - stosownie do art. 560 kc można odstąpić od umowy wobec wad sprzedanego silnika? Na chwilę obecną pewnie za wcześniej, aby to ocenić. Sama diagnoza, że silnik nie odpada - nie stanowi jeszcze o odpowiedzialności sprzedawcy. Jeśli uda się ustalić, że ponad wszelką wątpliwość silnik jest uszkodzony - to oczywiście należy o tym poinformować sprzedawcę i wybrać jedno z roszczeń: bezpłatna naprawa, obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy.

Odpowiedz