Czy czujesz się smutny lub przygnębiony? Czy myślisz o mrocznych rzeczach? Czy często masz wrażenie, że jesteś jedyną osobą, która tak się czuje? Jeśli tak, być może cierpisz na depresję. Ale nie martw się - nie jesteś sam. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, aż dwóch na pięciu Amerykanów doświadczy w swoim życiu depresji. I choć nie musi to oznaczać, że staniesz się jej pełnoobjawowym przypadkiem, to przedłużające się ataki depresji mogą być poważnym wyzwaniem. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie w radzeniu sobie z depresją i pokonaniu jej. Aby to osiągnąć, wykonaj poniższe proste kroki.

Krok pierwszy: Bądź świadomy swoich uczuć

Kiedy ktoś mówi Ci o swoich uczuciach, może Cię kusić, by spróbować powiedzieć mu, co Ty też czujesz. Choć jest to świetna metoda komunikacji z innymi ludźmi, błędem jest unieszczęśliwianie się z tego powodu. Chodzi o to, że można zauważyć, jak się czujemy, i spróbować zrozumieć, co jest przyczyną tych uczuć. W ten sposób można zastanowić się, jak to zmienić i sprawić, by być szczęśliwym.

Krok drugi: Zaczerpnij trochę światła słonecznego

Nie spędzaj całego czasu w ciemnych kątach swojego pokoju. Najlepszym sposobem na walkę z depresją jest wprowadzenie do swojego życia trochę światła. Tak, może to oznaczać wyjście na zewnątrz i zaczerpnięcie trochę słońca na twarz lub spacer po parku. Świeże powietrze i kolory natury nie tylko sprawią, że poczujesz się lepiej, ale także pomogą Ci jaśniej myśleć.

Krok 3: Ćwicz

Jak pokonać depresję: Przewodnik krok po kroku

Innym świetnym sposobem na walkę z depresją jest spróbowanie zrobienia czegoś, co sprawia Ci przyjemność. Tak, może to nie jest najbardziej ekscytująca rzecz na świecie, ale i tak sprawi, że będziesz szczęśliwy. Kiedy czujesz się przygnębiony, spróbuj pomyśleć o czymś, co kiedyś lubiłeś robić i co sprawiało, że czułeś się dobrze. Potem znów to zrób.

Krok 4: Spróbuj ćwiczeń oddechowych

Depresja może sprawić, że poczujesz, że nie panujesz nad swoimi myślami, więc spróbuj ćwiczeń oddechowych, które pomogą ci poczuć się bardziej pod kontrolą. Kiedy czujesz się smutny, spróbuj skupić się na swoim oddechu. Podczas wdechu wyobraź sobie, że wciągasz cały smutek, który czujesz, a podczas wydechu wyobraź sobie, że pozwalasz, aby cały smutek opuścił Twoje ciało i został zastąpiony czymś innym.

Krok 5: Jedz zdrowo

Choć możesz nie być w nastroju do zdrowego odżywiania się, to w rzeczywistości może to poprawić twoje samopoczucie. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale to dlatego, że jedzenie zdrowej żywności może podnieść poziom neuroprzekaźników w mózgu, co pomoże ci poczuć się szczęśliwszym i bardziej zrównoważonym.

Krok 6: Wysypiaj się

Choć nie jest obowiązkowe przesypianie ośmiu godzin każdej nocy, ważne jest, byś wystarczająco dużo odpoczywał. Dzięki temu będziesz bardziej czujny i mniej prawdopodobne będzie, że doświadczysz okresów smutku i depresji.

Krok siódmy: Pomagaj innym

Choć możesz czuć się smutny i samotny, wokół ciebie zawsze znajdą się ludzie w potrzebie. Spróbuj zostać wolontariuszem w organizacji charytatywnej lub pomagać członkom swojej rodziny i przyjaciołom, jak tylko możesz. Dzięki temu poczujesz się dobrze, a także pomożesz innym.

Pomoc jest zawsze w zasięgu ręki

Jeśli czujesz się przygnębiony lub znasz kogoś, kto może być przygnębiony, jest wiele osób, które mogą Ci pomóc. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Depresja jest uleczalna, jest wiele źródeł i osób, które mogą Ci pomóc. Trzeba tylko poprosić o pomoc i podjąć wysiłek, aby wydostać się z ciemnego dołka, w którym się znajdujemy. Pomoc jest zawsze w zasięgu ręki.