←  RODO - ochrona danych osobowych

Forumprawnicze.info

»

Z dniem 31 grudnia 2019r forumprawnicze.info zakończy swoją działalność.

Ochrona danych osobowych a CBA

Adrianos - zdjęcie Adrianos 23 wrz 2018

Dzień dobry,

W ciągu ostatnich kilku dni głośno było na temat oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, z którego korzystały różne służby wywiadowcze. Jedna ze stron (nie chcę podawać linka) opisuje, że prawdopodobnie takie programowanie zakupiło również Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Chciałbym się zapytać kolegów z większą wiedzą prawniczą, co można zrobić z tym faktem? Prewencyjne podsłuchiwanie i szpiegowanie zwykłych obywatelii Unii Europejskiej jest z tego co wiem prawnie zabronione.

Jeżeli jednak nawet nasze rodzime służby stosują tego typu oprogramowanie, to czy jest jeszcze jakikolwiek środek komunikacji z klientem bądź partnerem biznesowym, którego nie da się obecnie podsłuchać?

Pozdrawiam serdecznie,
Adrian
Odpowiedz

darex - zdjęcie darex 24 wrz 2018

Ja też chciałbym wiedzieć. Mam podobny problem.


Użytkownik darex edytował ten post 24 wrzesień 2018 - 13:45
Odpowiedz

janosik46 - zdjęcie janosik46 24 wrz 2018

Na pewno nie zapewniają nam takiego bezpieczeństwa popularne komunikatory. 

Odpowiedz

darex - zdjęcie darex 28 wrz 2018

Hm, trochę o tym poczytałem i wygląda na to, że nie jest dobrze korzystać z bezpłatnych komunikatorów typu WhatsApp, Facebook, to samo zwykłe rozmowy telefoniczne. Tak?

Odpowiedz

Pokorny - zdjęcie Pokorny 05 lis 2018

Podobno są już komunikatory, które szyfrują dane. 

Obawiam się, że musimy się sami zabezpieczać, bo służby wiele mogą, jeśli tylko chcą. Niekoniecznie muszą to wykorzystać jako dowód, ale to nie znaczy, że nie mogą tej wiedzy wykorzystać pośrednio.

Odpowiedz

blazej89 - zdjęcie blazej89 03 gru 2018

Myślę, że większość agencji wywiadowczych ma już tego typu oprogramowania albo nawet i bardziej zaawansowane i niestety jako zwykły szary człowiek ciężko będzie się chronić. 

Odpowiedz