←  Prawo spadkowe

Forumprawnicze.info

»

Jak wydziedziczyć brata?

Maggi - zdjęcie Maggi 22 May 2013

Witam, na poczatku maja zmarł mój tata. Po śmierci taty, mieszkanie w którym mieszka moja mama i mój brat (ja mieszkam za granicą)dziedziczymy wszyscy po równej części 1/3. Jednak mojemu bratu sie nic nie należy!!! Ma on 35 lat nie pracuje, naduzywa alkoholu, znęca się psychicznie i fizycznie nad mamą, nie dokłada się do budżetu domowego a wręcz podbiera mamie pieniądze. Jest osobą która była dwa razy karana i przebywała w zakąłdzie karnym, lecz nic go to nie nauczyło! Tato przed śmiercią przebywał w Hospicjum ok miwsiąca czasu, był rencistą. Mój brat pobierał bezprawnie taty rentę, posługiwał się jego dowodem osobistym, który zabral mamie. Nie dawał z taty renty mamie ani grosza twierdząc, że on opiekuje sie ojcem. A jego opieka polegała na tym, że chodził do taty ale pieniądze przeznaczał na picie alkoholu, jeżdżeniem taksówkami itd. Kiedy za interwencją policji zabraliśmy mu dowód i zrobilam pełnomocnictwo na mame i siebie, że decydujemy za tatę we weszelich sprawach urzędowych, brat zagroził, że nie będzie chodził do taty i nie chodził przez pewien czas, bo renta wpływała na konto nie miał pieniędzy i nie chodził do taty. A to jego obowiązek opiekowac się tatem tym bardziej, że nie pracuje. Ale wyszło, że trzeba mu za to płacić. Od tamtej chwili przestła odzywa się do mnie i mamy. Zbliżyl się z rodzinką, która wcześniej nie chciała mieć z nim nic wspólnego a teraz wielka rodzina. Nawet na pogrzebie ojca nie byl ze mną i z mamą tylko z boku...Tato wiedząc o całej sprawie powiedział że nie chce go widzieć, żadnych pieniedzy ma nie dostawać bo całe życie trzeba było za niego oddawać. Potrafił okraść każdego nawet swoich kolegów których teraz nie ma. Koleguje się z takim jednym z marginesu społecznego.Żyje na cudzej krzywdzie, potrafi tak omotać osobę, że zrobi dla niego wszystko. Moje pytanie co ja z mamą możemy zrobić, aby on nie miał prawa do tego mieszkania? Ja nie mam zamiaru go utrzymywać kiedy mama nie daj Boże zamknie oczy, mam swoje problemy a jego nie chce znać. Jest to człowiek niobliczalny nie ma pieniędzy, żadnego dochodu nawet żeby utrzymac to mieszkanie, nie dokłada się do niczego. Prosze o pomoc chcę pomóc mamie pozbyć sie tego natręta. On musi wkońcu zrozumieć, że na wszystko w życiu trzeba sobei zasłużyć i zapracować. PROSZĘ O POMOC
Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 22 May 2013

Przypuszczalnie mieszkanie bylo wspolne, a wiec mama ma 2/3 mieszkania i kazde z dzieci po 1/6 mieszkania. Trzeba to sprawdzic w KW - za darmo w internecie jezeli byla zalozona KW. Ale podzial nie jest istotny, szkoda ze Pani tata nie ominal go w testamencie ani nie wydziedziczyl - uwaga dla mamy.
Powinien sprzedac swoja czesc mieszkania - 1/3 lub 1/6 - u notariusza Pani lub Pani matce, jezeli sie nie zgodzic - spawa sadowa i sad ustali wysokosc splaty i okres splaty. Jezeli mieszka w tym mieszkaniu i nie wymelduje sie - sprawa sadowa o usuniecie go z lokalu.
On ma prawo zadac od Pani lub od Pani matki alimentow, byc moze ze nie wie o tym, moze te osoby pozwac do sadu a Pani - mieszkajac za granica bedzie miala dodatkowe klopoty i wydatki.
Odpowiedz

detal - zdjęcie detal 23 May 2013

To co Pani opisała nie jest wystarczające aby uznać Pani brata za niegodnego dziedziczenia.
Art. 928, 929, 930 kodeksu cywilnego.

Pani mama przeżyła męża więc już odziedziczyła część majątku po mężu. Pani mama powinna sporządzić swój testament (najlepiej u notariusza aby brat nie podważał autentyczności testamentu, koszt jest poniżej 200 zł), w którym może powołać Panią do całości spadku a syna może wydziedziczyć.
Jeśli w testamencie będzie powołana do dziedziczenia tylko jedna osoba (Pani) to lepiej nie opisywać w nim konkretnych składników majątku a odnieść się do "całości spadku".
"W razie mojej śmierci do całości spadku powołuję moją córkę...."

Wydziedziczonemu synowi nie będzie przysługiwać prawo do zachowku po mamie - chyba że syn będzie miał w chwili śmierci mamy swoje dzieci - wtedy one nabywają prawo do zachowku. Jeśli Pani mama nie wydziedziczy w swoim testamencie syna a tylko go pominie (przemilczy) to syn będzie miał prawo do zachowku i będzie mógł Panią "nękać" o wartość zachowku po śmierci Pani mamy. Dopuszczalne przyczyny wydziedziczenia są opisane w art. 1008 kodeksu cywilnego.
Odpowiedz

Maggi - zdjęcie Maggi 25 May 2013

Jeżeli mama napisze testament i zaznaczy w nim jasno, że po jej śmierci ja jako jedyna osoba i córka dziedziczę wszystko, a brata czyli swojego syna wydziedziczy na podstawie art. 1008KC, to czy brat, któremu należy sie 1/6 mieszkania starci prawo do tej części po napisaniu testamentu tzn. po jej smierci?
Odpowiedz

detal - zdjęcie detal 25 May 2013

Jeżeli mama napisze testament i zaznaczy w nim jasno, że po jej śmierci ja jako jedyna osoba i córka dziedziczę wszystko, a brata czyli swojego syna wydziedziczy na podstawie art. 1008KC, to czy brat, któremu należy sie 1/6 mieszkania starci prawo do tej części po napisaniu testamentu tzn. po jej smierci?

Nie. Testament Pani mamy nie zadecyduje o dziedziczeniu majątku po Pani tacie.
To co Pani brat już odziedziczył po tacie , tego prawdopodobnie nie uda się go "bezpłatnie" pozbawić ponieważ nie podała Pani wystarczających powodów do uznanania go za niegodnego dziedziczenia.

Natomiast, Pani mama może we własnym testamencie rozporzadzać własnym majątkiem (prawdopodobnie 2/3 udziału w nieruchomości). Już w tej chwili Pani mama może sporządzić testament w którym odnosi się do "całości spadku" (to jest oczywiste że chodzi o całość spadku po tej osobie która pisze/sporządza testament). Dopóki nie ma postanowienia o nabyciu spadku po Pani ojcu to Pani mama nie może napisać że przekazuje Pani w spadku udział 2/3 w nieruchomości, dlatego na razie ma prawo to określać jako "całość spadku" (to jest najbezpieczniejsze określenie w każdym czasie).
Jeśli któreś z Państwa zainicjuje sprawę spadkową w sądzie to sąd wyda postanowienie o nabyciu spadku i wtedy Pani mama może na przykład przekazać swój udział 2/3 w nieruchomości aktem darowizny dla Pani, wtedy Pani będzie dysponować udziałem 5/6 i może Pani zalożyć sprawę o dział spadku z obowiązkiem spłaty przez Panią udziału Pani brata. Gdy będzie Pani właścielką 100% nieruchomości to może go Pani eksmitować, albo zamknąć drzwi przed nosem gdy będzie nietrzeźwy aż mu się znudzi siedzieć przed domem i wyniesie się i wymeldować go administracyjnie. Samo zameldowanie Pani brata pod adresem domu nie jest wystarczające do tego aby Policja wprowadziła go siłą do mieszkania. Nawet gdyby Pani brat miał udział 1/6 w mieszkaniu to Policja nie może go wprowadzić siłą do mieszkania - takie uprawnienia ma wyłącznie komornik który może otworzyć drzwi siłą i wprowadzić współwłaściciela do mieszkania.

Pomimo darowizny, testament Pani mamy byłby wciąż potrzebny ponieważ niewydziedziczony brat mógłby Panią pozywać o zachowek za wartość uczynionych dla Pani (za życia matki) darowizn doliczonych do spadku po matce. Musi Pani też pilnować aby od chwili wydania postanowienia o nabyciu spadku płacić we własnym imieniu podatek od nieruchomości na rzecz gminy, zawsze proporcjonalny do swojego udziału.
W przypadku śmierci mamy powinna Pani uniemożliwić bratu fizyczny dostęp do swojej części (5/6) mieszkania i działki, w przeciwnym razie Pani brat może po 30 latach zasiedzieć Pani udział w nieruchomości.

Dodam że testament nie zobowiązuje osoby która go pisze/sporządza do zachowania stanu posiadania swojego majątku, to znaczy że Pani mama ma swobodę w darowaniu/sprzedawaniu swojego majątku komukolwiek nawet tuż przed śmiercią o ile dochowana będzie formalność takiego przekazania (akt notarialny lub testament (nawet ustny ze świadkami - zmieniający poprzedni testament) lub nawet samo ustne odwołanie wydziedziczenia Pani brata - tzw. przebaczenie).
Jeśli Pani mama zechce napisać testament odręcznie a nie u notariusza to musi uważać aby nie popełnić błędów przez które wydziedziczenie byłoby nieskuteczne ponieważ możliwe przyczyny wydziedziczenia są bardzo ścisłe a przy tym nie wystarczy powtórzyć któregoś z podpunktów art. 1008 tylko trzeba go rozwinąć opisowo co często jest bardzo intymne ale niestety konieczne aby po śmierci Pani mamy sąd był przekonany o zasadności wydziedziczenia.


Dodam że niemożliwe jest sporządzanie testamentów wspólnych albo w czyimś imieniu.

Dokładne udziały odziedziczone w spadku wylicza sąd w postanowieniu o nabyciu spadku a takie postępowanie spadkowe (po każdym z rodziców) można przeprowadzić teraz albo nawet za kilkadziesiąt lat, czasowo to nie ma znaczenia z tym że spadkobiercy mają poważne utrudnienia w zbywaniu oddziedziczonego majątku dopóki nie uzyskają postanowienia o nabyciu spadku.
Użytkownik detal edytował ten post 25 May 2013 - 14:20
Odpowiedz

Maggi - zdjęcie Maggi 26 May 2013

Dziękuje za szybką odpowiedż. Prosze mi powiedziec co i w jakiej kolejności mam teraz zrobić. Powinnam udać się do notariusza w kwesti postanowienia o nabyciu spadku. I co wtedy ja mój brat i mama musimy udać się do notariusza i sporządzić owe postanowienie. Czy jeżeli brat nie będzie chciał iść do notariusza w sprawie tego postanowienia to co wtedy? Przy okazji mama może od razu przekazać mi swoją część w formie darowizny czyli 2/3. Następnie mogę założyć sprawę w sądzie o to aby spłacić brata tak. A jeśli się on nie zgodzi żeby go spłacić? Po śmierci mamy on będzie mieszkał w tym mieszkaniu, a kto będzie płacić? jak on nie pracuję nie ma się z czego utrzymać, a 5/6 mieszkania należeć będzie do mnie. Ja nie będę płacic jak on tam będzie. Jeżeli chodzi o wydziedziczenie brata, to to co napisłam wcześniej na jego temat to jest kroplą w morzu. Może uda się jednak go wydziedziczyć, jak opowiem całą historię tzn. jak postępuje mój brat. Mogę zebrać nawet śwaidków do niektórych sytuacji. Prosze o pomoc
Odpowiedz

sjp - zdjęcie sjp 26 May 2013

Odpowiedzialem Pani w swoim poscie, wydaje mnie sie ze sprawa przerosla Pania i trzeba zglosic sie do adwokata aby ja poprowadzil.
Jezeli brat nie bedzie chcial isc do notariusza to pozostaje sprawa sadowa.
Sad go nie bedzie pytal czy chce kupic mieszkanie od matki i od siostry a wyda wyrok ze splata w ciagu 2 - 3 lat.
Jezeli sad zarzadzi splate to trzeba go usunac sadownie - jezeli jest zameldowany - lub przez policje - jezeli nie ma meldunku.
Mozna nie wydziedziczyc brata a tylko go pominac w testamencie, moze Pani opowiedzic sadowi o bracie jak brat bedzie chcial podwazyc testament i jezeli sad Pania zapyta o to i zgodzi sie na powolanie swiadkow.
Prosze pamietac o alimentach.
Odpowiedz

detal - zdjęcie detal 26 May 2013

Mozna nie wydziedziczyc brata a tylko go pominac w testamencie, moze Pani opowiedzic sadowi o bracie jak brat bedzie chcial podwazyc testament i jezeli sad Pania zapyta o to i zgodzi sie na powolanie swiadkow.

Dla wyjaśnienia dodam że kolega sjp ma na myśli przyszły testament Pani mamy.
Ja uważam że jeśli Pani mama nie wydziedziczy syna w testamencie a tylko go pominie to popełni duży błąd na niekorzyść córki dlatego że wtedy po śmierci mamy to Pani będzie musiała udowadniać niegodność dziedziczenia brata w razie jego pozwu o zachowek po matce. I znowu niegodności nie da się wykazać tak jak po śmierci ojca.


Prosze mi powiedziec co i w jakiej kolejności mam teraz zrobić. Powinnam udać się do notariusza w kwesti postanowienia o nabyciu spadku. I co wtedy ja mój brat i mama musimy udać się do notariusza i sporządzić owe postanowienie. Czy jeżeli brat nie będzie chciał iść do notariusza w sprawie tego postanowienia to co wtedy?

Postępowanie spadkowe ma dwie drogi - notarialną lub sądową, przy czym prawie wszystkie etapy można zamiennie przeprowadzać w sądzie albo u notariusza - to znaczy jeden etap w sądzie, drugi u notariusza, trzeci w sądzie, itd.
Prawie wszystkie etapy można też kumulować w jedno postępowanie przed sądem - na przykład sądową sprawę o dział spadku można założyć nawet przed przyjęciem spadku i przed wydaniem postanowienia o nabyciu spadku.

Kolejność jest następująca:
A.Przyjęcie lub odrzucenie spadku oświadczeniem u notariusza lub w sądzie (w ciagu 6 miesięcy od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku - praktycznie liczone od dnia śmierci spadkodawcy), w razie niezłożenia oświadczenia w terminie 6 miesięcy przyjmuje się że spadkobierca spadek przyjął,
B.Spadkobierca który spadek przyjął ma prawo zbyć część lub całość przypadającego mu spadku. Osoba która nabyła spadek wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy.
C.Spadkobiercy wnioskują do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku albo u notariusza żądają sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
D. Na podstawie któegoś z powyższych dokumentów spadkobiercy ujawniają swoje udziały w rzeczach należących do spadku i mogą zbywać te rzeczy (sprzedawać, darowywać, obciążać). Najczęściej chodzi o ujawnienie spadkobierców w Księgach wieczystych jako współwłaścicieli nieruchomości które nabyli w spadku (w miejsce spadkodawcy).
E. Spadkobiercy wnioskują o dział spadku jeśli chcą używać rzeczy w sposób inny niż wynika z przypadających im udziałów. Na przykład Pani zechce władać całością nieruchomości a nie wspólnie z bratem więc ma Pani prawo dążyć do odkupienia jego udziału w nieruchomości nawet jeśli on sam nie chce go sprzedać.

Myślę że w Pani przypadku najłatwiej byłoby przekonać Pani brata do szybkiego wzbogacenia się:
0. Pobiera Pani odpis zwykły księgi wieczystej z sądu Ksiąg Wieczystych. Jeśli księga wieczysta nie jest jeszcze przeniesiona do systemu komputerowego to trzeba będzie poczekać nawet miesiąc aż będzie widoczna w internecie pod adresem
http://ekw.ms.gov.pl/ i dopiero wtedy wziąć odpis z sądu.
Pobierze Pani także wypis z rejestru gruntów i budynków ze starostwa powiatowego dla numeru działki.
Numer księgi wieczystej powienien być znany w Rejestrze gruntów i budynków Starostwa powiatowego na podstawie numeru działki (lub adresu) który może Pani sprawdzić w Urzędzie gminy w Dziale podatków gruntowych.
Numer działki (a dokładnie mówiąc to pełny identyfikator działki) jest też widoczny na mapie w internecie http://maps.geoportal.gov.pl/ (strona działa poprawnie tylko w przeglądarce google chrome). Trzeba kliknąć najpierw ikonę "i" i kursorem w obszar działki.
Jeśli w odpisie z księgi wieczystej jako właściciele są obydwoje Pani rodzice to można przejść do następnego etapu.
1. Pani i brat (na razie bez mamy) jedziecie do notariusza. Potrzebny jest odpis aktu zgonu Pani ojca oraz akty urodzenia Pani i Pani brata z urzędu stanu cywilnego. Pani oraz Pani brat składacie u notariusza oświadczenie o przyjęciu spadku. Pani brat sprzedaje dla Pani cały spadek jemu przypadający. Podkreślam że nie chodzi o konkretny udział w spadku a tylko o "cały spadek" przypadający bratu z ustawy. Od tej chwili Pani brat nie musi już nic robić w sprawie spadku, jest po prostu zbędny.
2. Następnego dnia Pani i mama jedziecie do notariusza. Potrzebny jest odpis aktu małżeństwa Pani mamy z urzędu stanu cywilnego ze wzmianką o ustaniu małżeństwa. Pani mama składa oswiadczenie o przyjęciu spadku.
Pani przedstawia umowę nabycia udziału spadkowego brata i notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia (bez udziału Pani brata). Notariusz wysyła do sądu Ksiąg wieczystych wniosek o wpis nowych właścicieli w księdze wieczystej, oraz wysyła akt poświadczenia dziedziczenia do urzędu skarbowego i do sądu spadku.
Przy okazji Pani mama może u notariusza sporządzić testament w którym powołuje Panią do całości spadku a syna wydziedzicza.
Tego samego dnia jedzie Pani z mamą do urzędu skarbowego właściwego dla Pani i Pani mamy (niestety to mogą być dwa różne urzędy - zależy gdzie zgłosiła Pani urzędowi skarbowemu swoje zamieszkanie). W urzędzie skabowym składacie Panie wnioski o wydanie zaświadczenia że podatek od spadku po zmarłym ojcu/mężu nie należy się (z uwagi na bliskie pokrewieństwo) - celem przedłożenia w Kancelarii Notarialnej.
3. Zaświadczenie może Pani odebrać z urzędu skarbowego po tygodniu. Do odbioru zaświadczenia Pani mamy potrzebne jest upoważnienie na zwykłej kartce podpisane przez mamę. W tym samym czasie Pani mama i Pani powinnyście złożyć w Urzędzie Pocztowym swojego rejonu zastrzeżenie o niewydawaniu listów innym osobom współzamieszkałym (chodzi o Pani brata) oraz Pani i mama możecie udzielić sobie wzajemnie pełnomocnictwo pocztowe (uzupełniając ostatni punkt pełnomocnictwa że chodzi również o pisma sądowe, skarbowe i administracyjne)
4. Po miesiącu przyjdzie pocztą zawiadomienie z wydziału ksiąg wieczystych o dokonaniu zmiany wpisu właścicieli nieruchomości.
5. Pobiera Pani aktualny odpis zwykły księgi wieczystej z najbliższego Wydziału Ksiąg Wieczystych
oraz Wypis z rejestru gruntów ze Starostwa powiatowego.
6. Pani i mama jedziecie do natariusza (potrzebne są: aktualny odpis zwykły księgi wieczystej, aktualny wypis z rejestru gruntów, oba zaświadczenia z urzędu skarbowego). Pani mama darowuje Pani swój udział w nieruchomości (to już nie jest część spadku ani udział w spadku - to jest udział w konkretnej nieruchomości). Notariusz wysyła do sądu ksiąg wieczystych wniosek o wpis Pani jako jedynego właściciela w księdze wieczystej oraz wysyła akt umowy darowizny do urzędu skarbowego. Nie musi Pani jechać do urzędu skarbowego.
7. Po miesiącu przyjdzie zawiadomienie z wydziału ksiąg wieczystych o dokonaniu zmiany wpisu właściciela nieruchomości.
8. Jedzie Pani do urzędu gminy z aktem darowizny i zawiadomieniem z ksiąg wieczystych aby złożyć deklarację na podatek od nieruchomości. Jedzie Pani do PZU i ubezpiecza budynek na cały rok.


Jeżeli chodzi o wydziedziczenie brata, to to co napisłam wcześniej na jego temat to jest kroplą w morzu. Może uda się jednak go wydziedziczyć, jak opowiem całą historię tzn. jak postępuje mój brat. Mogę zebrać nawet śwaidków do niektórych sytuacji. Prosze o pomoc

Lista przyczyn dla uznania kogoś za niegodnego dziedziczenia jest bardzo wąska i ścisła:

Art. 928. kodeksu cywilnego:
§ 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania
testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z
tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił
jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego
lub przerobionego.

Poza powyższymi przypadkami to Pani brat mógł robić dosłownie wszystko a i tak nie zostanie uznany za niegodnego dziedziczenia więc to jest strata czasu i nerwów.

Lista przyczyn do wydziedziczenia w testamencie jest już szersza:

Art. 1008.
Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku
(wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami
współżycia społecznego;
2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób
umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej
obrazy czci;
3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Dlatego łatwiej jest wydziedziczyć w testamencie niż w razie braku wydziedziczenia udowadniać niegodność dziedziczenia.
Użytkownik detal edytował ten post 26 May 2013 - 16:39
Odpowiedz

detal - zdjęcie detal 09 Jun 2013

Uzupełnię jeszcze punkt 1. powyższej instrukcji.
Otóż, dla dokonania zbycia spadku przez spadkobiercę który spadek przyjął konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody Naczelnika Urzędu Skarbowego na zbycie praw ze spadku.
Z urządu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania zbywcy.
Odpowiedz

Maggi - zdjęcie Maggi 02 Aug 2013

Witam, oczywiście z bratem nie da rady sie dogadać wręcz nie rozmawia ze mną wogóle a do tego jeszcze jakieś grożby wysyla w moim kierunku. Postanowiłam złożyć sprawę w Sądzie! Proszę mi podpowiedzieć czy jak zlożę wniosek o nabycie spadku to czy od razu może się odbyć postępowanie o tym komu się nalezy mieszkanie? Do wniosku należy załączyć dokumenty takie jak np: odpis urodzenia mojego brata z USC, czy USC wyda ten odpis mamie? czy moj brat musi sam go odebrać? Mama posatnowiła przekazać swoją cześć mieszkania dla mnie. Proszę powiedziec jak mam to zrobić żeby wkońcu wyjaśniło się to zamieszanie. Pozdrawiam
Odpowiedz

Prawne.org - zdjęcie Prawne.org 02 Aug 2013

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd nie zajmuje się dzieleniem składników spadkowych. Jeśli chcecie to przeprowadzić to trzeba wnosić do sądu o dział spadku - ale wówczas opłata od wniosku jest zupełnie inna - 1.000 zł.
Odpowiedz

detal - zdjęcie detal 02 Aug 2013

Do wniosku należy załączyć dokumenty takie jak np: odpis urodzenia mojego brata z USC, czy USC wyda ten odpis mamie? czy moj brat musi sam go odebrać?

Art. 83. Prawo o aktach stanu cywilnego:
1. Odpisy oraz zaświadczenia określone w art. 79 wydaje się na wniosek sądu lub
innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony,
jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela
ustawowego.

Urzędnik stanu cywilnego musi wydać odpis aktu także na wniosek siostry albo matki.
Nie potrzeba współpracy brata. Jako uzasadnienie w USC może Pani wpisać że to jest potrzebne do sądowego nabycia spadku po zmarłym ojcu.

Proszę znaleźć decyzjęgminy ustalającą wysokość podatku od nieruchomości i pojechać z tym do Starostwa powiatowego, tam w ewidencji gruntów podadzą Pani numer księgi wieczytej nieruchomości oraz gdzie znajduje sięwłaściwy dla tej księgi wydziałksiąg wieczystych skąd powinna Pani wziąć
odpis zwykły księgi wieczystej
- jest on potrzebny do wniosku o dział spadku.
Użytkownik detal edytował ten post 02 August 2013 - 18:08
Odpowiedz