←  Prawo pracy

Forumprawnicze.info

»

nagroda

Ratownicy123456 - zdjęcie Ratownicy123456 27 lis 2018

Jesteśmy ratownikami zatrudnionymi na umowe o pracę w szpitalu.Niedawno walczyliśmy o dodatki ministerialne z naszym Dyrektorem, który nie chciał ich nam wypłacić, po wystosowaniu odpowiedniego pisma do Ministerstwa Zdrowia, i PIPU, Dyrektor wypłacił nam dodatki wraz z tymi zaległymi, natomiast potrącił sobie z tego nagrodę którą przyznał nam w styczniu 2018 w kwocie 150 brutto/mc. Pytanie nasze brzmi czy bez naszej zgody Dyrektor może zabrac nam nagrode wstecz? (ta kwota to 10 miesięcy x 150 zł) potrącając sobie z dodatku ministerialnego? Co zrobic w takim przypadku.

Odpowiedz

jaga - zdjęcie jaga 28 lis 2018

 

potrącił sobie z tego nagrodę którą przyznał nam w styczniu 2018 w kwocie 150 brutto/mc.

Jak mozna udowodnic jej przyznanie tzn. miało to charakter jakiegoś zapisu w regulaminie wynagradzania  bądz obwieszczeniu ,to nalezy wystąpic do sadu pracy o wypłate tej nagrody .

 

pracownik nabywa roszczenie o nagrodę z chwilą zawiadomienia go o przyznaniu nagrody. Zgodnie z wyrokiem SN z 21 września 1990 r. (I PR 236/90, Służba Prac. 1991/6/28) przyznanie pracownikom świadczenia o charakterze nieobowiązkowym rodzi prawo domagania się wypłaty takiego świadczenia. Jeżeli więc pracodawca złoży pracownikowi oświadczenie o przyznaniu nagrody, a następnie będzie odmawiał mu jej wypłacenia, pracownik może wystąpić do sądu pracy o zasądzenie należnej nagrody.

Sprawe można skonsultować w PIP przedstawiając odpowiednie dokumenty (zapisy) jezeli takowe sa 

Odpowiedz