←  Prawo rodzinne i opiekuńcze

Forumprawnicze.info

»

Odebranie praw

Monika17216 - zdjęcie Monika17216 01 Mar 2013

Witam,
Chciałabym złożyć pozew o odebranie władzy rodzicielskiej ojcu mojej córki.
Córka ma 4 latka, od 3 lat jej ojciec wogóle się nie interesuje jej wychowaniem. W tym czasie odwiedził córkę 3 razy ( w tym 1 raz w święta, pozostałe 2 to były rozprawy w sądzie i przy okazji odwiedził córkę).
Prawa ma już ograniczone.
Alimenty otrzymuję z funduszu.
Pozostaję w związku małżeńskim z.innym mężczyzną, z którym mam synka.
Córka zwraca się do niego "tato".
Podczas pobytu córki w szpitalu, wogóle się nią nie interesował. Nie odbiera telefonów, unika kontaktu.
Czy to jest podstawą do odebrania mu praw rodzicielskich?
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 01 Mar 2013

tak, ale i tak nie wiadomo czy pani się to uda, warto spróbować skoro tatuś się nie poczuwa, fakt że się dziecikiem nie interesuje, nie płaci alimentów i nie odwiedza go przemawia za odebraniem mu praw, ale oczywiście nadal będzie miał prawo dziecko odwiedzać gdyby jednak chciał
Odpowiedz

Monika17216 - zdjęcie Monika17216 01 Mar 2013

A mogłaby mi Pani pomoc w napisaniu pozwu? Bardzo bym prosiła.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 01 Mar 2013Wzór wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiejmiejscowość, data
Sąd Rejonowy

III Wydział Rodzinny i Nieletnich

w ......


Wnioskodawca:

imię i nazwisko

zam. adres zamieszkania

Uczestnik postępowania:

imię i nazwisko ojca

zam. ... adres zamieszkaniaWniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej


Wnoszę o:

1) Pozbawienie (imię i nazwisko) władzy rodzicielskiej nad jego małoletnim synem/córką (imię i nazwisko), urodzonym (data i miejscowość)

2) Dopuszczenie dowodu ze świadków:

a) imię i nazwisko, adres zamieszkania

b) imię i nazwisko, adres zamieszkania
Uzasadnienie

Małoletni (imię i nazwisko), urodzony (data i miejscowość), jest synem (imię i nazwisko) i (imię i nazwisko)
Dowód: odpis skrócony aktu urodzenia
(tutaj musi pani opisać co było w wyroku rozwodowym, czy już wtedy miał ograniczone prawa itp. itd.)
Dowód: wyrok rozwodowy Sądu Okręgowego w ..... z dnia .... sygnatura akt ......

Ojciec dziecka od samego początku nie interesował się wychowaniem syna/córki. (tu opisuje pani pokrótce jak wygląda sytuacja, jak często ojciec odwiedzał dziecko, czy interesował się nim, pytał co się dzieje z dzieckiem, czy do dziecka kiedykolwiek dzwonił, oraz to że nie płaci alimentów i od kiedy, jako dowody podaje pani cokolwiek posiada, np. zeznania świadków itp.)
Dowód: zeznania świadka (imię i nazwisko)

Wnioskodawczyni wielokrotnie próbowała nakłonić uczestnika postępowania do kontaktów z małoletnim dzieckiem, jednak ten nie wykazywał i w dalszym ciągu nie przejawia jakiejkolwiek woli uczestniczenia w życiu swego syna (lub coś w tym stylu)
Dowód: zeznania świadka (imię i nazwisko)

W związku z tym, wobec rażącego zaniedbywania obowiązków rodzicielskich ojca względem małoletniego (imię), wniosek ten uważam za w pełni zasadny.

(pani podpis)Załączniki:
1.odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
2. wyrok rozwodowy Sądu Okręgowego w .... z dnia .... sygnatura akt .......
2. odpis wniosku


(nie wiem czy będzie pani wniosła jakąś opłatę i czy można by ewentualnie ten koszt przerzucić na ojca, proszę dopasować ten wniosek do swojej sytuacji i zbytnio się nie rozpisywać choć musi się pani starać ująć wszystko co istotne)

Pozdrawiam

Użytkownik matiilka edytował ten post 01 March 2013 - 16:17
Odpowiedz

Monika17216 - zdjęcie Monika17216 01 Mar 2013

Dziękuję bardzo, z ojcem córki nie byłam po ślubie dlatego muszę pominąć ten rozwód :)
A czy świadkiem może być mój mąż?
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 02 Mar 2013

świadkiem może być ktokolwiek kto osobiście był przy danym zdarzeniu na którego temat będzie zeznawał i potwierdzał, warunkiem jest że nie może mówić o tym co słyszał od pani a jedynie tylko to co sam widział i słyszał osobiście ....


jeżeli nie byliście małżeństwem należy dołączyć zupełny odpis aktu urodzenia i dopisać, w jaki sposób dziecko zostało uznane (np. "dziecko zostało uznane przez ojca dobrowolnie" o czym pisze własnie w zupełnym odpisie aktu ur.)

gdyby nie udało się pani całkowicie pozbawić go praw to proszę wnosić przed sądem przynajmniej o ograniczenie mu praw w wybranych kwestiach (np. dotyczących leczenia, wyboru szkoły, przedszkola, wyjazdy itp.) a potem jeśli dalej nie będzie się interesował dzieckiem, znowu wnieść o odebranie mu praw
Odpowiedz

Monika17216 - zdjęcie Monika17216 03 Mar 2013

Dziękuję bardzo. Chciałam jeszcze zapytac, czy gdybym miała opinię psychologa, ze przyjazdy ojca raz do roku negatywnie wpływają na córkę to pomogłoby mi to w większym stopniu na sprawie?
Odpowiedz

oli - zdjęcie oli 03 Mar 2013

Jest to kolejny dowód do sprawy. Opinia dobrego psychologa ułatwia w jakiś sposób spojrzenie przez pryzmat dziecka na widywanie się z ojcem
Odpowiedz

Monika17216 - zdjęcie Monika17216 03 Mar 2013

Córka ma 4 latka i z tego co ja widzę, brzydko mówiąc "wisi jej to". Nie czuje ona żadnej więzi, jest na niego obojętna.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 04 Mar 2013

zawsze może pani wnosić o opinię z RODK, zespół psychologów i/lub pedagogów określi więź ojca z dzieckiem ... oczywiście proszę się zastanowić nad tym skąd się bierze niechęć córki do ojca, czy przypadkiem pani się do tego podświadomie nie przyczynił, np. okazując niezadowolenie z przyjazdów ojca? dzieci są na to bardzo czułe a dobry psycholog szybko to wychwyci! dzieci mają zwyczaj przyjmowania postawy która ma na celu zadowolenie rodzica, czyli jeśli córka widzi że pani jest źle nastawiona do ojca i jest pani za każdym razem niezadowolona gdy on przychodzi, to córka będzie się przy pani zachowywała tak jakby jej na tych wizytach nie zależało bądź wręcz będzie się przed nimi broniła tylko p oto żeby panią zadowolić .... jeśli jednak dysponuje pani opinią psychologa w tej kwestii to należy ją oczywiście wykorzystać skoro wizyty u ojca mają zły wpływ na dziecko
Odpowiedz

Monika17216 - zdjęcie Monika17216 04 Mar 2013

Powiem szczerze ze ja nie okazuje w tej kwestii żadnych emocji. Nie chce zniechęcać córki do ojca, wręcz przeciwnie zawsze chciałam umożliwić im kontakt, niestety on sam z niego rezygnuje.
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 04 Mar 2013

w porządku, w takim razie jeśli posiada pani opinię psychologa to może ona pomóc ale bardziej w sprawie o kontakty niż o odebranie praw, ponieważ jedno z drugim ma niewiele wspólnego
Odpowiedz

Monika17216 - zdjęcie Monika17216 06 Apr 2013

Mam jeszcze jedno pytanie, jak wygląda procedura po złożeniu przeze mnie wniosku o odebranie praw?
Przy ograniczeniu odwiedził mnie kurator, czy teraz też? Czy córka może być wezwana do sądu? Albo rozmawiać z kuratorem?
Odpowiedz

matiilka - zdjęcie matiilka 07 Apr 2013

wszystko zależy od sądu, jeśli żadna ze stron nie wnosi o kuratora może to zrobić sąd jeśli widzi taką potrzebę lub dowody są niewystarczające .... proszę się kuratora nie obawiać gdyby chciał rozmawiać z córką proszę mu powiedzieć aby pokazał pani dokumenty uprawniające go do tego (np. dyplom psychologa, pedagoga), kuratorzy lubią się panoszyć i pokazywać jacy to są ważnie, ale ogólnie do ich zadań należy badani warunków mieszkaniowych!!! ile pani córka ma lat? jeżeli 13 to może już zeznawać w sądzie, ale nie jest powiedziane czy sąd ją powoła
Odpowiedz