←  Prawo autorskie

Forumprawnicze.info

»

Model kartonowy budowli

slawek.k - zdjęcie slawek.k 15 lut 2017

Dzień dobry, mam taki pytanie, jeśli chciałbym zrobić model kartonowy danej budowli, powiedzmy Urzędu Miasta Katowic, czy muszę prosić właściciela budynku o zgodę taką ?

Oczywiście dane budowle chcę sprzedawać np. na allegro.

Do odwzorowanie budowli wykorzystam zdjęcia własne lub wyszukane w google, bez jakichkolwiek projektów architektonicznego.

Dziękuję za pomoc.

 

 

Odpowiedz

slawek.k - zdjęcie slawek.k 15 lut 2017

Przepraszam ze post pod postem lecz nie dało sie edytować i wstawić zdjęcia, tak wygląda model kartonowy a pod linkiem orginalna budowla.

https://www.google.p...9545728!6m1!1e1

Czy zrobienie takiego modelu i wprowadzeniu go w sprzedaż jest to nielegalne ?

Załączone pliki


Użytkownik slawek.k edytował ten post 15 luty 2017 - 17:49
Odpowiedz

krzysztofgaffke - zdjęcie krzysztofgaffke 16 lut 2017

Przepraszam ze post pod postem lecz nie dało sie edytować i wstawić zdjęcia, tak wygląda model kartonowy a pod linkiem orginalna budowla.

https://www.google.p...9545728!6m1!1e1

Czy zrobienie takiego modelu i wprowadzeniu go w sprzedaż jest to nielegalne ?

 

Tak naprawdę istnieją dwa przeciwstawne stanowiska - że jest legalne i nie jest legalne. Według mnie zastosowanie znajdzie art. 33 pkt 1 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych a więc, że wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku, czyli że sprzedaż miniatur jest dopuszczalna. Drugie stanowisko jest takie, że, sprzedaż nie jest rozpowszechnianiem, a więc sprzedaż takich miniatur byłaby naruszeniem praw autorskich. Oba stanowiska mogą być prawidłowe, jednak większość zwraca się ku temu, że powinno się stosować art. 33 pkt 1.

Odpowiedz

slawek.k - zdjęcie slawek.k 17 lut 2017

Dziękuję za odpowiedź.

Dany  model kartonowy nie jest kopia w 100% co do orginału, jedynie w jakimś wysokim stopniu przypomina obiekt.

Obiekty są zrobione na podstawie tylko zdjęć danego obiektu, rozstaw okien czy ścian jest raczej przekłamane w danym modle.

To samo dotyczy się wysokości budynku dachu itd. 

Czy wystarczy w opisie przy sprzedaży dopisać formułkę: model przypominający obiekt ten i ten. ?

Lub czy wystarczy zrobić obiekt bez jednego okna ? tak aby uniknąć w przyszłości kłopotów prawnych.


Użytkownik slawek.k edytował ten post 17 luty 2017 - 07:46
Odpowiedz

krzysztofgaffke - zdjęcie krzysztofgaffke 17 lut 2017

Odpowiem Panu nielubianą odpowiedzią - to zależy :)

 

Jeżeli nie będzie to 100 % oryginału to na 99 % będzie to w Sądzie uznane za Pana utwór w rozumieniu praw autorskich. To, że model nie jest dokładnym odzwierciedleniem jestem w stanie powiedzieć na podstawie dołączonych przez Pana materiałów - zdjęcia modelu i linka z google. Wpisanie formułki może mieć znaczeniu z punktu widzenia opisu produktu i prawa konsumenckiego/cywilnego, z punktu widzenia prawa autorskiego nie wywoła żadnych skutków prawnych. 

 

Jeśli model będzie np. bez jednego okna to w razie sporu będzie to działało na Pana korzyść.

 

Napisałem też, że to zależy - tak naprawdę to to czy coś jest utworem jest ostatecznie weryfikowane w sądzie - orzeczenia idą w dwóch przeciwstawnych kierunkach.

Odpowiedz

slawek.k - zdjęcie slawek.k 17 lut 2017

Czyli wnioskując, nie ma czym się przejmować.

Jest wiele producentów którzy robią takie modele i raczej nie mają zgody od właścicieli budowli czy urządzenia, a jedynie zmieniają kilka szczegółów które nie są widoczne dla zwykłego Kowalskiego.

Bardzo Panu dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam. Sławek.K

Odpowiedz

Lesz6 - zdjęcie Lesz6 25 lut 2017

nie mają zgody od właścicieli budowli czy urządzenia
Bo jego zgoda nie ma żadnego znaczenia, a wagę ma zgoda posiadacza praw autorskich majątkowych do projektu. Każde jego modyfikację należy potraktować jako opracowanie. Faktem jest, że wtedy również zaistnieją prawa autorskie lecz są to prawa zależne. Co do zasady, korzystanie i rozporządzanie opracowaniem wymaga zgody autora utworu pierwotnego. Wsakazane wcześniej działanie bez tej zgody jest przestępstwem.
Odpowiedz